Polacy niejednokrotnie udowadniali, że są genialnymi konstruktorami i wynalazcami. Czy do tak chlubnego dziedzictwa nawiąże 20-latek z technikum w Strzelcach Opolskich? Ma ku temu wszelkie predyspozycje!
Bezpieczeństwo pieszych to jeden z najistotniejszych tematów związanych z ruchem drogowym. W ostatnim czasie jest o nim szczególnie głośno z powodu nowelizacji przepisów obowiązujących podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych. To właśnie uczynienie przejść dla pieszych bezpieczniejszymi miejscami było celem przyświecającym pracom tegorocznego maturzysty z Zimnej Wódki. Jego wynalazek, choć jest dopiero prototypem, już zdobył uznanie policjantów!
Safepass – przejście dla pieszych na miarę XXI wieku
Rozwiązania inteligentnego miasta wcale nie muszą być skomunikowane z siecią czy wykorzystywać Sztuczną Inteligencję. Wystarczy, że w przemyślany sposób wpłyną pozytywnie na życie mieszkańców. Taki właśnie jest Safepass, czyli system oświetlenia przejścia dla pieszych, zaprojektowany przez polskiego dwudziestolatka.

Tworzą go dwa słupki montowane przy przejściu dla pieszych, w odległości około 50 centymetrów od jezdni. Słupki wyposażone są w oświetlenie LED, czujniki ruchu oraz akumulatory. Przez zdecydowaną większość czasu ich oświetlenie pozostaje wyłączone, przez co nie dekoncentrują kierowców i nie rozpraszają uwagi. Aktywowane jest dopiero w momencie, gdy czujniki wykryją obecność pieszego w bezpośredniej bliskości przejścia dla pieszych. Wykrycie ruchu powoduje włączenie pulsacyjnego, pomarańczowego światła. W momencie, gdy pieszy wejdzie na przejście, światło zmieni się na ciągłe czerwone.
Prototyp zbiera świetne opinie. W dodatku jest bardzo tani!
Pierwszy egzemplarz Safepass stanął w miejscowości Jaryszów niedaleko Strzelc Opolskich. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – to nieoświetlona, ruchliwa droga, a wytyczone przejście codziennie przemierzają dzieci uczęszczające do pobliskiej szkoły. Dla takiego eksperymentu, trudno o lepsze warunki.
Co istotne, urządzenie, jak na koszty budowy oznakowania i oświetlenia dróg, wcale nie jest drogie! Jego autor, Łukasz Michalski, określił cenę na 10 tysięcy złotych. To kwota, która w obliczu tak ogromnej korzyści, jak podniesienie bezpieczeństwa pieszych, jest wręcz niezauważalna.

Opinia policji również nie pozostawia pola do polemiki:
Poprawia widoczność przejścia w szczególności w godzinach nocnych i wieczornych.
Piotr Malczak, naczelnik wydziału ruchu drogowego, policja w Strzelcach Opolskich
Łukaszowi Michalskiemu życzymy, by jego wynalazek odniósł międzynarodowy sukces i już teraz gratulujemy niezwykłego w swej prostocie i skuteczności pomysłu.
Tą oto wiadomością wprost z Zimnej Wódki zapraszamy wszystkich czytelników do radosnego i bezpiecznego odpoczynku podczas majowego, długiego weekendu!