Inteligentne przejście dla pieszych rodem z Zimnej Wódki podbije świat?
fot. nto.pl

Inteligentne przejście dla pieszych rodem z Zimnej Wódki podbije świat?

Polacy niejednokrotnie udowadniali, że są genialnymi konstruktorami i wynalazcami. Czy do tak chlubnego dziedzictwa nawiąże 20-latek z technikum w Strzelcach Opolskich? Ma ku temu wszelkie predyspozycje!

Bezpieczeństwo pieszych to jeden z najistotniejszych tematów związanych z ruchem drogowym. W ostatnim czasie jest o nim szczególnie głośno z powodu nowelizacji przepisów obowiązujących podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych. To właśnie uczynienie przejść dla pieszych bezpieczniejszymi miejscami było celem przyświecającym pracom tegorocznego maturzysty z Zimnej Wódki. Jego wynalazek, choć jest dopiero prototypem, już zdobył uznanie policjantów!

Safepass – przejście dla pieszych na miarę XXI wieku

Rozwiązania inteligentnego miasta wcale nie muszą być skomunikowane z siecią czy wykorzystywać Sztuczną Inteligencję. Wystarczy, że w przemyślany sposób wpłyną pozytywnie na życie mieszkańców. Taki właśnie jest Safepass, czyli system oświetlenia przejścia dla pieszych, zaprojektowany przez polskiego dwudziestolatka.

Safepass fot. nto.pl
fot. nto.pl

Tworzą go dwa słupki montowane przy przejściu dla pieszych, w odległości około 50 centymetrów od jezdni. Słupki wyposażone są w oświetlenie LED, czujniki ruchu oraz akumulatory. Przez zdecydowaną większość czasu ich oświetlenie pozostaje wyłączone, przez co nie dekoncentrują kierowców i nie rozpraszają uwagi. Aktywowane jest dopiero w momencie, gdy czujniki wykryją obecność pieszego w bezpośredniej bliskości przejścia dla pieszych. Wykrycie ruchu powoduje włączenie pulsacyjnego, pomarańczowego światła. W momencie, gdy pieszy wejdzie na przejście, światło zmieni się na ciągłe czerwone.

Prototyp zbiera świetne opinie. W dodatku jest bardzo tani!

Pierwszy egzemplarz Safepass stanął w miejscowości Jaryszów niedaleko Strzelc Opolskich. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – to nieoświetlona, ruchliwa droga, a wytyczone przejście codziennie przemierzają dzieci uczęszczające do pobliskiej szkoły. Dla takiego eksperymentu, trudno o lepsze warunki.

Co istotne, urządzenie, jak na koszty budowy oznakowania i oświetlenia dróg, wcale nie jest drogie! Jego autor, Łukasz Michalski, określił cenę na 10 tysięcy złotych. To kwota, która w obliczu tak ogromnej korzyści, jak podniesienie bezpieczeństwa pieszych, jest wręcz niezauważalna.

Safepass fot. nto.pl
fot. nto.pl

Opinia policji również nie pozostawia pola do polemiki:

Poprawia widoczność przejścia w szczególności w godzinach nocnych i wieczornych.

Piotr Malczak, naczelnik wydziału ruchu drogowego, policja w Strzelcach Opolskich

Łukaszowi Michalskiemu życzymy, by jego wynalazek odniósł międzynarodowy sukces i już teraz gratulujemy niezwykłego w swej prostocie i skuteczności pomysłu.

Tą oto wiadomością wprost z Zimnej Wódki zapraszamy wszystkich czytelników do radosnego i bezpiecznego odpoczynku podczas majowego, długiego weekendu!