Firma Baidu stworzyła jednostkę obliczeniową Apollo, która będzie mogła napędzić dowolne, autonomiczne samochody. Skromne pudełeczko obsłuży ogromną ilość danych.
Autonomiczne samochody to na ten moment pieśń przyszłości, jednak nie oznacza to, że są one rozwijane w wolnym tempie. Wręcz przeciwnie. Coraz większa liczba producentów, nie tylko tych z segmentu motoryzacji opracowuje technologie oraz rozwiązania, które mogą przydać się we wspomnianych pojazdach przyszłości. Firma Baidu poinformowała, iż w końcu ukończyła rozwój swojej platformy Apollo. To nic innego, jak specjalny komputer, który będzie mógł zostać zaimplementowany do dowolnego, autonomicznego pojazdu.
Jednostka do zadań specjalnych
Jednostka obliczeniowa Apollo od firmy Baidu jest pierwszym na świecie gotowym do produkcji, autonomicznym komputerem możliwym do wykorzystania na ulicy. Skromne pudełko, w którym zawiera się cała jednostka może obsłużyć dane pochodzące z pięciu kamer oraz 12 radarów ultradźwiękowych. Całość działa w oparciu o procesory Xiling i oferuje mikrokontrolery firmy Infineon.
Pierwszym sprzętem, do którego trafi Apollo będą specjalne pojazdy WM Motor, które mają wyprzeć tradycyjnych „parkingowych”, odbierając użytkowników i zawożąc ich w wybrane uprzednio miejsce. Oficjalna premiera rozwiązania ma nastąpić w drugiej połowie 2020 roku.
Giganci stawiają na autonomiczne samochody
Baidu to nie jedyna marka, która opracowuje gotowe zestawy komputerów do autonomicznych samochodów. Tematem interesują się również tacy giganci, jak między innymi NVIDIA, która posiada podpisane umowy między innymi z Toyotą i General Motors. Amerykanie bardzo mocno promują w ostatnich latach swoje technologie powiązane z przetwarzaniem danych w czasie rzeczywistym oraz obsługą autonomicznych pojazdów.
Im więcej tego typu rozwiązań na rynku, tym lepiej dla wszystkich. Szczególnie w kontekście konkurencji. Bardzo możliwe, że Chińczycy będą mogli przebić się ze swoją platformą Apollo do szerszej świadomości na rynku międzynarodowym.