Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology pracują nad wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji do bardzo szybkiego wykrywania Covid-19, nawet u osób praktycznie bezobjawowych.
Jednym z najważniejszych wyzwań w walce z pandemią SARS-CoV-2 jest szybka diagnostyka i ograniczanie kontaktu osób zarażonych ze zdrowymi. W miarę, jak chorych przybywa, szybkie badania stają się praktycznie niemożliwe. Jak widać na przykładzie Polski, obecnie na przeprowadzenie testu oraz jego wynik czeka się nawet kilka dni. Co prawda istnieją również szybkie testy antygenowe, dające wynik w ciągu 10 minut od pobrania wymazów, jednak ich skuteczność wciąż postawia wiele do życzenia.
Dodatkowo, zdecydowana większość chorych przechodzi Covid-19 bezobjawowo. Mimo, że gorączka czy utrata węchu i smaku nie występuje, w wydychanym przez te osoby powietrzu, zwłaszcza podczas kaszlu, znajduje się wirus SARS-CoV-2.
Nad sposobem szybkiego badania takich osób pracują naukowcy z MIT, którzy postanowili wykorzystać w tym celu Sztuczną Inteligencję.
W kaszlu usłyszeć można więcej, niż myślimy
W kwietniu, na łamach oiot.pl, pisaliśmy o możliwości zastosowania Sztucznej Inteligencji do wykrywania zapalenia płuc we wczesnym stadium choroby. Okazało się, że bardzo podobna technologia może posłużyć do wykrycia Covid-19. W toku choroby, odgłos kaszlu zmienia się. Co prawda, nie są to zmiany, które usłyszy ludzkie ucho, jednak w próbkach głosu analizowanych przez Sztuczną Inteligencję, zmiany już będą widoczne.
Wystarczy zatem, by zarejestrowaną próbkę odgłosu kaszlu osoby poddać analizie z wykorzystaniem opracowanego narzędzia, by wstępie stwierdzić, czy może być chora na Covid-19.
Covid-19 – Sztuczna Inteligencja w walce z pandemią
Sztuczna Inteligencja to jedno z narzędzi, szeroko wykorzystywanych do walki z pandemią koronawirusa. Algorytmy SI pomagają w prognozowaniu danych o postępie pandemii, są wykorzystywane w opracowaniu szczepionki, a to tylko przykładowe zastosowania.
Gdyby technologię, nad którą pracują naukowcy z MIT, udostępniono w postaci aplikacji mobilnej, wstępna diagnostyka Covid-19 zostałaby bardzo ułatwiona, a przede wszystkim, stałaby się powszechna. Trzymamy kciuki za dalszy, szybki i pomyślny rozwój narzędzia.