Podczas konferencji firmy Qualcomm, w całości poświęconej informacjom o aktualnym etapie rozwoju 5G oraz najbliższej przyszłości, nie zobaczyliśmy teoretycznie nic nowego czy niespodziewanego. Mimo tego technologia, która została zaprezentowana, potrafi zrobić bardzo duże wrażenie.
5G w liczbach
Jak w przypadku większości konferencji prasowych, tą również rozpoczęto od podania garści statystyk. Liczby, które zostały zaprezentowane po prostu imponują. Oto najciekawsze:
- Ponad 45 producentów sprzętu elektronicznego rozpoczęło sprzedaż lub zaprezentowało urządzenia wykorzystujące sieć 5G;
- Ponad 50 operatorów na całym świecie rozpoczęło komercyjne świadczenie usługi dostępu do sieci 5G, a ponad 345 inwestuje w jej budowę i rozwój;
- W 2022 roku na rynek trafi przeszło 750 milionów smartfonów oferujących dostęp do sieci 5G;
- Do 2023 roku z wykorzystaniem transmisji 5G nawiązanych zostanie ponad miliard połączeń, co oznacza dwa razy wyższe tempo wzrostu niż miało to miejsce w przypadku sieci 4G;
- Do 2025 roku przez sieć 5G nawiązanych zostanie nawet 2,8 miliarda połączeń.
Przedstawione statystyki prezentują się po prostu imponująco, choć zwłaszcza te dotyczące urządzeń i operatorów na pierwszy rzut oka nijak mają się do rzeczywistości. Świetnie wyglądają na papierze, jednak w życiu to wciąż zdecydowanie zbyt mało.
Nowy modem dla największych prędkości
Sieć 5G jest cały czas rozwijana i coraz szybsza, dlatego wymaga odpowiednich urządzeń po stronie klienta. Jak pokazuje Qualcomm, już niedługo na ekranach naszych smartfonów możemy zobaczyć następujący wynik pomiaru prędkości sieci:
Żeby jednak stało się to możliwe potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, najlepiej produkcji samego Qualcomma. Może to być, dla przykładu, zaprezentowany właśnie modem X60 5G.
Jego wykonanie w procesie technologicznym 5nm na gwarantować niskie zapotrzebowanie na energię, a dostępność najnowszych rozwiązań 5Gm, w tym trzeciej generacji anteny mmWave to gwarancja najwyższych prędkości pobierania i wysyłania danych. Nie zapomniano również o funkcji voice over 5G, dzięki której za jakiś czas nie będzie konieczności montowania w urządzeniach modemów zapewniających dostęp do starszych od 5G technologii.
Rozszerzona rzeczywistość – zawsze i wszędzie
Odrębnego układu produkcji Qualcomm doczekały się również urządzenia do obsługi rzeczywistości rozszerzonej. Chip Snapdragon XR2 5G oprócz wykorzystania najszybszej technologii dostępu do Internetu pozwala również na, chociażby, jednoczesne generowanie obrazu z siedmiu podłączonych kamer. Mam wrażenie, że efekt powstający podczas używania takich gogli może robić piorunujące wrażenie.
Przede wszystkim smartfony
Na prezentacji nie mogło również zabraknąć najważniejszego układu firmy Qualcomm dla smartfonów: Snapdragona 865 5G. Co ciekawe, zgodnie z przekazanymi informacjami będzie on zainstalowany w ponad 70 smartfonach. O kilku z nich już wiemy, a są to Black Shark 3, Oppo Find X2, Redmi K30 Pro, ROG Phone 3, Nubia Red Magic 5G czy Asus Zenfone 7.
Oprócz potężnej wydajności i możliwości łączności w technologii 5G, nowy układ ma stanowić jeszcze mocniejsze wsparcie dla modułów aparatów, pomagać w obsłudze procesów opartych o sztuczną inteligencję a także zaoferować jeszcze szersze możliwości mobilnej rozrywki.
Zakochana para – Windows i Snapdragon
Sporą część konferencji poświęcono współpracy Microsoftu z Qualcommem, w ramach której powstać mają komputery oparte o procesory Snapdragon 8cx 5G. Przedstawiciele obydwu firm przekonywali o sporym zapotrzebowaniu na takie rozwiązanie, które w praktyce ma gwarantować jeszcze dłuższy czas pracy na baterii i jeszcze większą mobilność niż obecne laptopy. Jak podano, 17 operatorów mobilnych z całego świata zadeklarowało wprowadzenie do oferty notebooków z dostępem do sieci 5G. Co istotne, będą to nie tylko komputery z wysokiej półki cenowej, osiągające wydajność zbliżoną do obecnych rozwiązań (na filmie demonstracyjnym można było zobaczyć całkiem sprawną edycję materiału wideo w Adobe Premiere), ale też urządzenia dedykowane potrzebom krajów trzeciego świata, gdzie sieć 5G ma szansę skutecznie rozwiązać problem z dostępem do edukacji wynikający z odległości do najbliższej placówki oświatowej.
Czekamy dalej!
Qualcomm przedstawił bardzo szumne zapowiedzi odnośnie rozwoju 5G, jednak sieci ani sprzętu jak nie było, tak nie ma. Pozostaje mieć nadzieję, że obecny rok wiele zmieni w tej sprawie i wizję zaprezentowaną na pięknych slajdach uda się zrealizować,
Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu konferencji firmy Qualcomm.
Źródło: Qualcomm