Dzięki AI możesz porozmawiać z Albertem Einsteinem

sztuczna inteligencja

fot. Unsplash.com

O co chciałbyś zapytać jednego z najwybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości?

AI w roli noblisty

„Cyfrowy” Einstein został stworzony z myślą o uczczeniu setnej rocznicy otrzymania przez niemieckiego naukowca Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Za jego „mózg” odpowiada oczywiście AI, a za wygląd, jak to ujęli sami twórcy, „najwyższej klasy technologia renderowania postaci”. Z botem możemy rozmawiać na kilka sposobów – zapytać go o coś za pomocą mikrofonu (musimy nadać przeglądarce odpowiednie uprawnienia), napisać pytanie „z palca” lub wybrać którąś z przygotowanych opcji.

No dobrze, ale co ciekawego ma nam do powiedzenia cyfrowy Einstein? Poza informacjami o jego życiu czy poglądami na niektóre sprawy (jak np. jak będzie wyglądać przyszłość), dzięki połączeniu z programem Wolfram Alpha bot odpowie nam także na pytania matematyczne. Może nas także „przepytać” w ramach quizów – wśród kategorii znajdziemy m.in. geografię, historię czy matematykę, ale także bardziej „przyziemne” tematy, jak np. sport czy… anime.

Stworzenie takiego chatbota nie należy do najłatwiejszych zadań – jak donosi Beebom, twórcy mieli problemy np. z odwzorowaniem głosu Einsteina. Pomimo faktu, że zachowały się niektóre nagrania przemówień naukowca, są one nieliczne i dość niskiej jakości. Po analizie twórcy doszli do kilku wniosków – Einstein miał oczywiście mocny, niemiecki akcent i mówił powoli, oraz brzmiał przyjaźnie. Jednym z wyzwań był także czas odpowiedzi bota na nasze zapytania – pierwotnie wynosił on nawet 12 sekund.

Któż parę lat temu byłby skłonny pomyśleć, że w przyszłości sztuczna inteligencja rozwinie się na tyle, że będzie mogła „udawać” np. zmarłą dawno temu osobę? Algorytmy użyte przez twórców wirtualnego Einsteina pokazują, jak długą drogę przeszliśmy w tej dziedzinie – i jednocześnie dzięki nim wiemy, że można jeszcze bardzo dużo poprawić.

Exit mobile version