Fujitsu pomoże walczyć z rakiem – AI znajdzie go w trakcie badania

Fujitsu pomoże walczyć z rakiem - AI znajdzie go w trakcie badania

fot. Pixabay

Walka z rakiem jest jednym z największych wyzwań w XXI wieku. Fujitsu zdecydowało się pomóc w diagnostyce tej choroby. Ich sztuczna inteligencja pomoże w wykrywaniu nowotworów we wczesnym etapie rozwoju.

Rak jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych w XXI wieku. Ilość zanieczyszczeń powietrza oraz skażenie klimatu sprawiły, że schorzenie to stało się bardziej powszechne. W zależności od nowotworu może być on śmiertelny, a nieleczony z pewnością niezwykle niebezpieczny. Walkę z tą chorobą zdecydowało się podjąć Fujitsu.

Fujitsu walczy z rakiem

Japoński koncern Fujitsu zdecydował się połączyć siły z Southern Tohoku General Hospital w Fukushimie. Ich celem jest przeprowadzenie badań nad sztuczną inteligencją, która będzie wykrywać nowotwór trzustki na wczesnym etapie rozwoju tej choroby. Wykorzystywać do tego będzie zdjęcia wykonane podczas tomografii komputerowej.

Nowy system rozpoznania raka będzie oparty o sztuczną inteligencję zaprojektowaną specjalnie do tego zadania przez Fujitsu. Do systemu wgrano już ponad 300 obrazów tomografii komputerowej z potwierdzonymi wynikami przez lekarzy. Na ich postawie system będzie się uczył.

Jak dokładnie AI wesprze lekarzy?

Przed wystąpieniem nowotworu dochodzi do pewnych zmian w organizmie. Właśnie na nie ma zwracać uwagę system. Precyzyjnie chodzi o szacowanie ciągłości między przednimi i tylnymi obrazami przekroju poprzecznego z uwzględnieniem anatomicznego połączenia tkanek. Dzięki temu AI może automatyczne wykonać analizę 3D na podstawie tych zdjęć i wyłapać zmiany nowotworowe na wcześniejszym etapie niż było to możliwe do tej pory. Błyskawiczne wykrycie umożliwia wprowadzenie szybszego oraz często mniej inwazyjnego leczenia, które jest bezpieczniejsze dla pacjentów.

Sztuczna inteligencja od Fujitsu będzie mogła również wykrywać inne guzy oraz torbiele. W dalszych pracach będzie mogła wyłapywać różnego rodzaju atrofie.

Rak trzustki problemem Japonii?

Japonia zdecydowała się na szczególną pracę nad tym rodzajem nowotworów ze względu bardzo niski współczynnik przeżywalności swoich obywateli. Takie wyniki od lat są potwierdzane przez Japońskie Narodowe Centrum Chorób Nowotworowych. Rak ten jest ciężki do wykrycia, bo bardzo długo nie daje typowych objawów. Dodatkowo podstawowe badania uniemożliwiają precyzyjne zobrazowanie trzustki, co przekłada się na utrudnioną diagnozę.

Działania Fujitsu nie są odosobnionym przypadkiem wdrażania AI do medycyny. W Wielkiej Brytanii powstał system, który na podstawie danych z kart pacjentów typuje osoby zagrożone chorobą nowotworową z naciskiem na raka trzustki. Z kolei we współpracy Niemców oraz Francuzów powstaje system wykrywania nowotworów na podstawie endoskopowych badań ultrasonograficznych. Sztuczna inteligencja może poprawić opiekę medyczną i walnie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia na świecie.

Exit mobile version