Jeden z programistów stworzył specjalny plecak napędzany Sztuczną Inteligencja, który dzięki aktywacji głosowej ma pomóc osobom niedowidzącym w nawigacji oraz postrzeganiu otaczającego ich świata. Plecak pomaga wykrywać także typowe przeszkody oraz poruszające się obiekty, jak również nachylenie terenu. Jak to dokładnie działa?
„W zeszłym roku, kiedy spotkałem się z niedowidzącym przyjacielem, uderzyła mnie ta ironiczna sytuacja. Na co dzień „uczę” roboty widzenia, a na świecie żyje wiele osób, które nie widzą i potrzebują pomocy. To zmotywowało mnie do stworzenia systemu pomocy wizualnej z zestawem OAK-D, który został oparty na technologii Intela.” – przekazał Jagadish K. Mahendran z Uniwersytetu w Georgii.
Sztuczna Inteligencja pomoże niepełnosprawnym
Dlaczego to ma takie znaczenie? Światowa Organizacja zdrowia szacuje, że na całym świecie żyje około 285 milionów niedowidzących osób. Systemy wspomagania wizualnego w nawigacji są ograniczone – zarówno na smartfonach, jak i innych sprzętach. Rozwiązaniom korzystającym z GPS brakuje możliwości analizowania głębi oraz percepcji.
Plecak stworzony przy pomocy AI Intela ma pomóc osobom niedowidzącym w nawigacji oraz postrzeganiu świata. Sam system mieści się w małym plecaku zawierającym jednostkę obliczeniową. Kieszonkowy akumulator wystarcza w tym przypadku na około 8 godzin pracy. Za badanie otoczenia oraz przetwarzanie danych odpowiada kamerka AI Luxonis OAK-D.
Jednostka Intela wykorzystana w opisywanym plecaku posiada możliwość obsługi zaawansowanych sieci neuronowych, zapewniając możliwość tworzenia mapy głębi w czasie rzeczywistym. Czip jest w stanie przechwytywać informacje o kolorze pochodzące z pojedynczej kamery 4K. Słuchawki z obsługą Bluetooth umożliwiają użytkownikowi interakcję z systemem za pomocą zapytań głosowych oraz poleceń.
Nie wiadomo czy ten system będzie produkowany na szeroką skalę.