Sztuczna inteligencja NVIDII przyśpieszy analizę genomu

sztuczna inteligencja

Naukowcy z firmy NVIDIA i Harvardu stworzyli model sztucznej inteligencji nazwany AtacWorks. To nic innego, jak zestaw narzędzi do uczenia maszynowego, zaprojektowany w celu obniżenia kosztów i czasu potrzebnego do przeprowadzania eksperymentów naukowych.

NVIDIA i Harvard chcą uprościć proces analizowania ludzkiego genomu przy pomocy AI. Większość komórek w organizmie zawiera pełną kopię ludzkiego DNA z miliardami zasad wciśniętych w jądro. Pojedyncza komórka pobiera jednak tylko niewielką część składników genetycznych, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Regiony DNA, które określają funkcje danej komórki są więc słabiej dostępne od całości.

Sztuczna Inteligencja znów przyda się nauce

AtacWorks, dostępny w centrum NGC firmy NVIDIA, został zoptymalizowany pod kątem pracy GPU. Rozwiązanie mierzy intensywność sygnału w każdym miejscu genomu. Oznaczenia w sygnałach pozwalają znaleźć odpowiedni region DNA odpowiedzialny za daną komórkę. Tego typu badanie wymaga jednak dziesiątek tysięcy komórek do znalezienia prawidłowego połączenia. Sztuczna inteligencja od NVIDII pozwala wykonać tę samą operację bazując na zaledwie kilkudziesięciu komórkach.

To prawdziwy przełom.

AtacWorks może umożliwić naukowcom przeprowadzenie badań z mniejszą liczbą komórek, zmniejszając tym samym koszty pobierania próbek oraz ich sekwencjonowania. Działający na procesorach graficznych NVIDIA Tensor Core, model sztucznej inteligencji potrzebował mniej niż 30 minut na znalezienie odpowiednich regionów w DNA. Ten sam proces przy wykorzystaniu metod konwencjonalnych zajmował uprzednio około 15 godzin.

Mając zestaw próbek z 50 komórkami, zespół naukowców był w stanie wykorzystać sztuczną inteligencję do zidentyfikowania odrębnych regionów DNA związanych z komórkami.

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak bardzo ułatwia to i przyspiesza pracę badaczy.

Exit mobile version