Logitech zaprezentował najnowszy prototyp na targach ISE 2023 w Barcelonie. Budka telekomunikacyjna ma zapewnić autentyczne poczucie kontaktu z wirtualnym rozmówcą.
Komunikacja coraz sprawniejsza
Aby komunikować się coraz sprawniej, firmy i centra badawcze opracowują coraz bardziej zaawansowane technologie. Już za kilkanaście lat ujrzymy wdrożenie standardu 6G, być może satelity optyczne wyprą fale radiowe, a nasze połączenia telefoniczne będzie obsługiwał SpaceX.
Szwajcarski gigant i producent sprzętów peryferyjnych dla komputerów, Logitech chce natomiast swoim najnowszym prototypem zapewnić złudzenie bycia w jednym pomieszczeniu z rozmówcami z najdalszych zakątków planety.
Podczas targów Integrated Systems Europe 2023 w Barcelonie, światło dzienne ujrzał Project Ghost. Prototypowa budka telekomunikacyjna ma być przyszłością telekonferencji 1 na 1. Urządzenie korzysta z efektu optycznej iluzji, poprzez zastosowanie odblaskowego wyświetlacza lustrzanego oraz ukrytej kamery, aby zapewnić bardziej autentyczny kontakt z wirtualnym rozmówcą bez potrzeby zakładania gogli VR/AR.
Powrót do budek telefonicznych? Nie do końca
Półotwarta budka została zbudowana we współpracy z producentem mebli Steelcase. W środku użytkownik usadawia się w wygodnym fotelu przed ekranem. Do dyspozycji jest też stolik boczny ze sterowaniem podobnym do tabletu. Budka wykorzystuje istniejący modułowy system wideokonferencyjny 4K Rally Plus oraz moduł obliczeniowy RoomMate, które są ukryte w ramie kabiny, dzięki czemu użytkownicy mogą skupić się na nawiązywaniu naturalnego kontaktu wzrokowego z trójwymiarowym obrazem osoby, z którą rozmawiają, w naturalnej wielkości.
Sztuczna inteligencja automatycznie optymalizuje dźwięk, obraz i oświetlenie ułatwiając użytkowanie, a system jest zgodny z platformami GoogleMeet, Microsoft Teams i Zoom.
Celem Logitech jest wydanie telekabiny w ciągu roku. Nie wiadomo jeszcze, kiedy budka zostanie oficjalnie wprowadzona do sprzedaży, ale inżynierowie i zespół projektowy firmy uwzględnią opinie otrzymane na temat działającego prototypu podczas prezentacji i zamkniętych testów, aby opracować następną, jeszcze lepszą iterację urządzenia.