Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Waszyngtonu ma szansę zrewolucjonizować diagnozowanie bezdechu sennego i niektórych chorób serca. By działało, wystarczy jedynie zwykły, inteligentny głośnik, taki jak Amazon Echo czy Google Home.
Odczytywać dane o tętnie można na różne sposoby. W szpitalach i karetkach pogotowia ratunkowego, do tego celu wykorzystywane są profesjonalne kardiomonitory. Inteligentne zegarki i opaski, odczytują tętno przy pomocy czujników optycznych. Na tej samej zasadzie działają proste pulsoksymetry czy pomiar tętna z wykorzystaniem…obiektywu aparatu wbudowanego w smartfon. Pomiaru pulsu potrafią dokonać również niektóre ciśnieniomierze automatyczne.
Metoda opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego jest rewolucyjna, ponieważ nie wymaga fizycznego kontaktu z ciałem badanego. Oznacza to dla niego zdecydowanie wyższe poczucie komfortu, niż w przypadku rozwiązań konwencjonalnych. Co istotne, do przeprowadzenia badania, wystarczy niepozorny, inteligentny głośnik wyposażony w kilka mikrofonów.
Fale dźwiękowe, które mierzą tętno
By mierzyć tętno monitorowanych osób, głośniki wykorzystane do eksperymentu emitowały niesłyszalne dla człowieka fale dźwiękowe. Następnie, odbity dźwięk był rejestrowany przez mikrofony umieszczone wewnątrz urządzeń. Szczególnie przydatna okazała się być technologia wyłapywania głosu użytkownika w zatłoczonym pomieszczeniu. To dzięki niej, udało się odróżnić dźwięk odbity od serca człowieka, od pozostałych odgłosów.
Wynik zinterpretuje Sztuczna Inteligencja
Zebrane dźwięki przekazywane są do analizy z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji. Pierwszy z algorytmów wyodrębnia odgłos tętna od pozostałych, zarejestrowanych dźwięków. Drugi sprawdza mierzy odstęp pomiędzy odgłosami, podając liczbę uderzeń serca na minutę. Co istotne, algorytm jest w stanie wskazać zarówno rytm regularny, jak i nieregularność.
Efekty przekraczają oczekiwania
Testy nowej technologii zostały przeprowadzone zarówno na osobach w pełni zdrowych, jak i na pacjentach oddziałów kardiologicznych, zmagających się z chorobami serca. W obydwu przypadkach, efekty okazały się daleko przekraczać oczekiwania. Wyniki pomiarów nie odbiegały znacząco od tych dokonywanych przez profesjonalne aparaty EKG.
W praktyce oznacza to, że do zastosowań domowych pomiar tętna przez inteligentne głośniki może okazać się w zupełności wystarczający.
Wykorzystanie inteligentnych głośników do bezkontaktowego mierzenia tętna znacząco zwiększa szansę na szybką diagnozę bezdechu sennego i innych, niebezpiecznych chorób objawiających się zmianami w częstotliwości bicia serca. Co ciekawe, wygląda na to, że nową funkcję wystarczy zaimplementować w oprogramowaniu już dostępnych głośników.
Czy producenci zdecydują się na takie rozwiązanie? Dla dobra użytkowników, byłaby to świetna decyzja.