Amazon Echo z domyślnie włączoną funkcją Sidewalk
fot. Amazon

Amazon Echo z domyślnie włączoną funkcją Sidewalk

Firma Amazon, w najnowszych wiadomościach do klientów, informuje, że już niedługo ich produkty z serii Echo domyślnie nadawać będą sygnał technologii Sidewalk.

Amazon Sidewalk konkurencją dla AirTagów od Apple

Zapowiedziany jeszcze w zeszłym roku Amazon Sidewalk, ma celu ma nie tylko stworzenie alternatywnej metody komunikacji pomiędzy urządzeniami Smart Home, ale także zaoferowanie kilku nowych funkcji, takich jak dokładniejsza lokalizacja podłączonych produktów.

Technologia opierać ma się o Bluetooth Low Energy, operującym głównie na paśmie 900 MHz. Od Wi-Fi oraz samego Bluetootha odróżniać ma ją fakt, że urządzenia z niej korzystające nie muszą być podłączone do jednej (i tej samej) bazy. Zamiast tego, wystarczy że nasza kamerka, czujnik, breloczek do kluczy, czy zawieszka u smyczy psa połączy się z dowolną kompatybilną bazą – nieważne, czy jest ona nasza, czy naszego sąsiada.

Sam Amazon twierdzi, że im więcej tego typu urządzeń trafi do klientów, tym cała sieć stanie się mocniejsza, a jej zasięg pokryje największy teren. Jakie są tego zalety? Przy odpowiednio dobrym pokryciu, nasze urządzenia Smart Home nigdy nie będą poza zasięgiem – nawet jeśli zostaną umieszczone na dworze. Tego typu sieć rodzi również możliwość stworzenia całkiem nowych rodzajów produktów.

Amazon Echo z domyślnie włączoną funkcją Sidewalk
fot. Amazon

Mowa tutaj chociażby o lokalizatorach typu Tile, czy Apple AirTags (które to, swoją drogą, wykorzystywać będą podobną technologię). Dzięki teoretycznie idealnemu zasięgowi będą one w stanie skomunikować się z serwerem, co pozwoli na raportowanie swojej lokalizacji w sytuacji, gdy użytkownik będzie chciał z tego skorzystać

Produkty Echo jako nadajniki Sidewalk

Jak wyczytać możemy w najnowszych komunikatach firmy Amazon, już niedługo opublikowana zostanie aktualizacja oprogramowania dla kompatybilnych produktów serii Echo, która ma dodać wsparcie dla technologii Sidewalk.

Aby bardzo szybko spopularyzować swoją nową funkcję, Amazon podjął decyzję o domyślnym włączeniu opcji pozwalającej na używanie głośników Echo jako pośredników sygnału Sidewalk. Jak można się domyślić, takie działania wzbudziły wśród wielu użytkowników pytania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności tej funkcji, na co firma odpowiedziała, informując o możliwości wyłączenia tej opcji w ustawieniach.

Najprawdopodobniej nie dowiemy się jednak jak duża część użytkowników zdecydowała się na pozostawienia funkcji Sidewalk włączonej. Aby przekonać się jak system ten działać będzie w praktyce, niestety, również musimy jeszcze trochę poczekać – firma nadal nie poinformowała o terminach wprowadzenia korzystających z niego produktów na rynek.