Kamery HomeKit i HomeKit Secure Video – co warto wiedzieć?

Nowa kamera zewnętrzna Netatmo z funkcją alarmu

Nowa kamera zewnętrzna Netatmo z funkcją alarmu | materiały prasowe

Kamery do monitoringu domu i ogrodu są z nami od lat. Ostatnio znacząco staniały, wykorzystują WiFi, a niektóre są całkowicie bezprzewodowe. Część kamer jest kompatybilna z ekosystemem inteligentnego domu Apple HomeKit i obsługuje standard HomeKit SecureVideo. Co to właściwie jest i jakie daje korzyści?

Czym jest HomeKit?

HomeKit to w skrócie system inteligentnego domu wspierany przez Apple. Urządzenia z nim kompatybilne komunikują się z wykorzystaniem Wi-Fi lub Bluetooth. Można nimi wygodnie sterować z iPhone’a, iPada, komputerów Mac, a nawet Apple Watch, głośnika HomePod czy Apple TV.

Standard ten pozwala też na wiązanie różnych urządzeń ze sobą za sprawą automatyzacji. Na przykład światła zapalą się, gdy czujnik ruchu wykryje obecność. Do podstawowego działania wystarczy nam pojedyncze urządzenie z iOS/iPadOS. Jednak jeśli chcemy mieć ciągłą łączność z urządzeniami, także poza domem, potrzebujemy centrum akcesoriów w postaci przystawki Apple TV, HomePoda lub iPada na stałe w domu.

HomeKit cały czas jest rozwijany. Wiele urządzeń zgodnych z HomeKit jednocześnie można też kontrolować z poziomu Amazon Alexa lub Asystenta Google w ramach Google Home.

Czym jest HomeKit Secure Video?

Początkowo do HomeKit można było dodawać wyłącznie podgląd na żywo z kamery. Od iOS 13 dostępny jest też standard HomeKit Secure Video. Dzięki tej funkcji klipy z kamer są przechowywane w chmurze iCloud. Dzięki temu nie wykorzystywane są żadne inne serwery, a nagrania w zaszyfrowanej formie przechowywane są na chmurze Apple tak jak inne nasze dane w ramach iCloud. Mamy więc backup zdarzeń z kamer i w miarę pewne miejsce do ich przechowywania. Wiele kamer daje dodatkowo możliwość nagrywania na karty microSD lub do wbudowanej pamięci. Część oferuje też alternatywne chmury do przechowywania danych.

Możliwość kamer w Apple HomeKit i iOS 14

Zaletą użytkowania kamer w HomeKit jest nie tylko zaszyfrowane przechowywanie nagrań w chmurze. Przede wszystkim użytkownicy całego ekosystemu urządzeń Apple docenią ścisłą integrację z systemem i możliwością połączenia z innymi urządzeniami w ramach HomeKit. Wiele kamer jednocześnie ma czujnik ruchu i można dodawać do niego automatyzacje.

Na przykład, gdy kamera na froncie domu wykryje ruch, zapalą się również światła w ogrodzie. Gdy kamera w pokoju dziecka wykryje ruch w godzinach porannych, podniosą się rolety i wiele więcej. W dodatku wraz z pojawieniem się tvOS 14, podgląd na kamery dostępny będzie z poziomu Apple TV, a w przypadku wideodzwonków otrzymamy powiadomienie.

W iOS 14 pojawił się też system rozpoznawania twarzy zintegrowany z naszymi zdjęciami i kontaktami. Dlatego też kamery są w stanie stwierdzić, czy przed drzwiami pojawił się ktoś bliski, czy jest to osoba nieznajoma. Na razie funkcja ta działa jednak średnio, zwłaszcza przy dynamicznych ruchach. Lepiej powinno być właśnie przy wideodzwonkach, gdy osoby stoją nieruchomo przed kamerą.  Inną nową opcją jest zaznaczanie obszarów aktywności, w których kamera ma wykrywać ruch – tak, aby nie były rejestrowane zdarzenia na sąsiednim podjeździe.

Najciekawsze kamery z HomeKit SecureVideo

Aqara Camera G2H

Aktualnie praktycznie najtańsza kamera zgodna z HomeKit, będąca jednocześnie bramką dla wielu urządzeń ZigBee od Aqara (marki powiązanej z Xiaomi). W dodatku kamera występuje w kilku ciekawych wariantach kolorystycznych. Estetyczna, kompaktowa, idealna do rozpoczęcia przygody z kamerami w domu.

Eufy Cam 2 i 2c

Rozsądnie wycenione kamery bezprzewodowe, stworzone głównie z myślą o użytku zewnętrznym. Ich głównym autem jest właśnie wbudowany akumulator, dzięki czemu możemy mieć zewnętrzny monitoring na budynku, gdzie nie przewidziano instalacji pod kamery.

Logitech Circle View

Atrakcyjna wizualnie kamera o przyzwoitych parametrach technicznych. Nie należy jednak do tanich sprzętów. Szeroki kąt i dość niewielkie gabaryty są jej sporym atutem.

Netatmo kamera zewnętrzna

Ciekawa propozycja na zewnątrz ze względu na dużą, zintegrowaną lampę, która może zapalać się po wykryciu ruchu lub być zaprogramowana czasowo i służyć jako oświetlenie podjazdu. Istnieje też wariant z wbudowaną syreną alarmową.

Czy warto kupić kamerę zgodną z HomeKit?

Jeśli jesteście użytkownikami ekosystemu Apple i macie już sprzęty w HomeKit lub zamierzacie budować inteligentny dom/mieszkanie w oparciu o standard HomeKit, to zdecydowanie warto interesować się jedynie tego typu urządzeniami. To spore ułatwienie i ścisła integracja z system.

Jeśli jesteście posiadaczami wyłącznie iPhone’a to kamery te też są dość wygodne, ze względu na możliwość korzystania z jednej aplikacji, zintegrowanej z system. Często dedykowane aplikacje dla kamer oferują jeszcze więcej dodatkowych funkcji i jeśli nie jesteście w ekosystemie Apple to spokojnie znajdziecie też tańsze urządzenia, które mogą was zainteresować.

Exit mobile version