Przełom sierpnia i września powinien kojarzyć się z obszerną relacją z targów IFA, które właśnie o tej porze roku odbywają się w Berlinie. Niestety, z uwagi na wiadome okoliczności, znów musieliśmy zostać w domu. W zamian za to, producenci zaserwowali nam garść prezentacji internetowych, gdzie dzielą się nowościami, jakie pojawiły się w ostatnim czasie, bądź pojawią w ciągu najbliższych dni w ich ofercie. Nie inaczej sytuacja wyglądała w przypadku Philips Hue. Co nowego w jednym z najpopularniejszych, inteligentnych systemów oświetlenia? Dużo ciekawych rzeczy.
Popularne żarówki w nowych, praktycznych wariantach
Przyznam szczerze, że to właśnie z pierwszej z ogłoszonych zmian ucieszyłem się najbardziej. Oferta podstawowych żarówek z systemu Philips Hue, właśnie została rozszerzona o kolejne, w mojej opinii, bardzo przydatne warianty.
Dotychczas żarówki biała, biała z regulacją barwy światła oraz biała i kolorowa w jednym, oferowane były w dwóch wariantach, o mocy światła 800 lm (ekwiwalent 60 W) i 1100 lm (ekwiwalent 75 W). Teraz dołączył do nich nowy, najmocniejszy wariant o mocy 1600 lm, stanowiący ekwiwalent klasycznej, wolframowej żarówki o mocy 100 W.
Z mojego punktu widzenia, to o tyle istotna zmiana, że obecne w sprzedaży żarówki Hue zupełnie nie radziły sobie z odpowiednim naświetleniem salonu, w którym spędzam zdecydowanie najwięcej czasu w ciągu dnia. Obecność w ofercie nowych wariantów mocno przybliżyła mnie do podjęcia decyzji o instalacji systemu Hue w domu.
Kolejna, istotna innowacja dotyczy żarówek ozdobnych. Te, które już są obecne na rynku, nie posiadały wbudowanego regulatora barwy światła. Oferta właśnie została uzupełniona o modele, których barwą można sterować z poziomu aplikacji mobilnej.
Więcej plafonów
Z kolejnej innowacji w ramach systemu Philips Hue ucieszą się mieszkańcy mieszkań i domów, w których sufity zawieszone zostały na tyle nisko, że możliwość instalacji tradycyjnego żyrandola jest wykluczona. W ofercie pojawią się nowe plafony, o różnych kształtach i kolorach. Większe, przeznaczone do użytku w większych pomieszczeniach, oraz mniejsze, dedykowane do korytarzy czy łazienek.
Plafony pojawią się w różnych kształtach: okrągłym, kwadratowym i prostokątnym, dlatego z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W najbliższym czasie, w ofercie Hue, dostępna będzie również lampa przeznaczona do montażu nad stołem w jadalni.
Dynamiczne sceny
Nowości w systemie Hue pojawią się również w aplikacji mobilnej. Będzie to opcja dynamicznych scen, pozwalających na dostosowanie oświetlenia w domu do pory dnia i położenia słońca na nieboskłonie. Dzięki nim, barwa światła, przez cały dzień, będzie korespondowała z tym, co widzimy za oknem, istotnie poprawiając samopoczucie domowników.
Wsparcie dla nowych konsol
Informacją, która z całą pewnością ucieszy miłośników gier komputerowych, jest aktualizacja oprogramowania przystawki Philips Hue Play HDMI Sync Box, dzięki której ta obsługuje standardy przesyłania obrazu typowe dla nowych konsol: Sony PlayStation 5, Microsoft Xbox Series X i Microsoft Xbox Series S. Obsługiwane będą następujące parametry obrazu:
- 1080p w120 Hz;
- 1440p w 120 Hz;
- 4K w 60 Hz.
Hue polubiło Spotify
Najciekawszą spośród nowości w systemie Philips Hue, jest integracja usługi z serwisem streamingowym Spotify. Naturalnie, dostosowywanie efektów świetlnych do odtwarzanej muzyki do w Hue żadna nowość, jednak dzięki integracji ze Spotify będzie odbywało się jeszcze płynniej i jeszcze bardziej widowiskowo, niż dotychczas. Producent deklaruje, że aplikacja Hue nauczyła się analizować utwory dostępne w Spotify, by z wyprzedzeniem planować efekty świetlne, które następnie ujrzą użytkownicy inteligentnego oświetlenia. Za wszystkim tym ma stać tajemniczy, rzekomo bardzo skuteczny algorytm:
Nowy algorytm tworzy zaawansowany skrypt świetlny, dla każdego utworu odtwarzanego na Spotify. Światło odzwierciedla nie tylko rytm muzyki, ale również jej nastrój, gatunek, tempo i wiele więcej.
Ochotnicy otrzymają możliwość skorzystania z wczesnego dostępu do nowej funkcji jeszcze w tym miesiącu. Szersze udostępnienie nastąpi, najprawdopodobniej, w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
W mojej opinii, najbardziej praktyczną nowością w ofercie Hue są żarówki o zwiększonej mocy, a najciekawszą, integracja ze Spotify. A jak Wy uważacie?
Aktualizacja: ceny, dostępność
Właśnie otrzymaliśmy informację o cenach i dostępności poszczególnych innowacji. Cóż, system Philips Hue zawsze uchodził za bardzo skuteczne, ale równie drogie rozwiązanie. Teraz, mam wrażenie, jest jeszcze drożej. Wyraźnie mamy do czynienia z rozwiązaniami dedykowanymi dla naprawdę zamożnych klientów. Dla przykładu: 275 złotych za pojedynczą żarówkę (biały i kolorowy) czy 690 złotych za 2 metry taśmy LED to ceny, które mówią same za siebie.
- Philips Hue White and color ambiance Taśma LED gradient (dostępna od września 2021), sugerowana cena detaliczna: 275 PLN (przedłużenie, 1 m) / 690 zł (baza, 2 m)
- Philips Hue White and color ambiance Lampa Signe gradient oraz Philips Hue White and color ambiance Lampa podłogowa Signe gradient (dostępna od września 2021), sugerowana cena detaliczna: 920 PLN (stołowa) / 1 380 PLN (podłogowa)
- Philips Hue White and color ambiance Tuba LED Play gradient (dostępna od jesieni 2021), sugerowana cena detaliczna: 830 PLN (kompaktowa) / 920 PLN (duża)
- Philips Hue White ambiance Żarówka Filament (dostępna od września 2021), sugerowana cena detaliczna: 140 PLN (A60) / 185 PLN (ST64) / 185 PLN (G93) / 230 PLN (ST72) / 230 PLN (G125)
- Philips Hue White ambiance/ White and color ambiance Żarówka E27 1100 lm (dostępne od września 2021), sugerowana cena detaliczna: 165 PLN (White Ambiance w opakowaniu pojedynczym) / 275 PLN (White And Color Ambiance w opakowaniu pojedynczym)
- Philips Hue White ambiance/ White and color ambiance Żarówka E27 1600 lm (dostępne od jesieni 2021), sugerowana cena detaliczna: 230 PLN (White Ambiance w opakowaniu pojedynczym) / 325 PLN (White And Color Ambiance w opakowaniu pojedynczym)
- Philips Hue White Żarówka Filament C37 E14 (dostępna od września 2021), sugerowana cena detaliczna: 140 PLN (opakowanie pojedyncze) / 230 PLN (opakowanie podwójne)
- Philips Hue White and color ambiance Panel świetlny Surimu 60W (dostępny od września 2021), sugerowana cena detaliczna: 1 245 PLN (prostokąt, 1200×300 mm) / 1 245 PLN (kwadrat, 600×600 mm)
- Philips Hue White ambiance Lampa sufitowa Enrave (dostępna od jesieni 2021), sugerowana cena detaliczna: 460 PLN (S 1x10W) / 735 PLN (M 1x20W) / 1 015 PLN (L 1x35W) / 195 PLN (XL 1x49W)
- Philips Hue White ambiance Lampa wisząca Enrave 1x35W (dostępna od jesieni 2021), sugerowana cena detaliczna: 1 105 PLN
- Philips Hue White and color ambiance Lampa sufitowa Infuse (dostępna od jesieni 2021), sugerowana cena detaliczna: 875 PLN (M) / 1 150 PLN (L)
- Philips Hue White ambiance Łazienkowa lampa sufitowa Devere (dostępna od jesieni 2021), sugerowana cena detaliczna: 785 PLN (M IP44 1x20W) / 1 060 PLN (L IP44 1×35)
- Philips Hue White and color ambiance Reflektor łazienkowy wpuszczany Xamento (dostępny od września 2021), sugerowana cena detaliczna: 920 PLN (opakowanie potrójne)
- Philips Hue White and color ambiance Łazienkowa lampa sufitowa Xamento (dostępna od jesieni 2021), sugerowana cena detaliczna: 920 PLN (M IP44 1x33W) / 1 195 PLN (L IP44 1x53W).