Optibus – startup z Izraela twierdzi, że AI może projektować układy komunikacyjne największych miast

Chicago chce być w gronie Smart City

Analizy z wykorzystaniem AI to współczesna codzienność w wielu branżach. Czy kolejną będzie planowanie przestrzenne? Optibus zarzeka się, że właśnie tak być powinno.

Co trzeba zrobić, by zaprojektować wydolny i przyjazny dla mieszkańców układ komunikacyjny miasta? Przede wszystkim, dokładnie przeanalizować temat pod kątem rzeczywistego zapotrzebowania i oczekiwań ludzi, którzy będą z niego korzystać. Niezbędne jest kompleksowe zbadanie tego, w jaki sposób ludzie przemieszczają się po danym mieście, ile czasu im to zajmuje, w których kierunkach podróżują najczęściej i gdzie się zatrzymują.

Sporo? To tylko kilka czynników, których w rzeczywistości są dziesiątki, jeśli nie setki. Jak to ogarnąć? Na przykład, wykorzystując Sztuczną Inteligencję i uczenie maszynowe.

Branża, która wymaga pilnych zmian

Twórcy pochodzącego z Izraela startupu Optibus zauważyli, że projektowanie układów komunikacyjnych miast, mimo dysponowania bardzo zaawansowaną technologią, nadal odbywa się dokładnie tak samo, jak jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. W tym celu wykorzystuje się, oczywiście, komputery i dedykowane oprogramowanie, choć poczciwe kartka i długopis uparcie nie chcą wyjść z mody.

Tymczasem, mając do dyspozycji taki oręż, jak AI, warto sięgnąć właśnie po najnowsze dokonania techniki.

Optibus – nowoczesne projektowanie miast z wykorzystaniem AI

Wykorzystując oprogramowanie Optibus, zasilone zebranymi danymi, można uzyskać cenne wskazówki co do tego, jak powinna wyglądać komunikacja w danym mieście. Co istotne, jako że są to dane pochodzące z rzeczywistego świata, będą dalece bardziej dokładne od wszelkich teoretycznych symulacji czy obserwacji o ograniczonym zasięgu.

fot. Optibus via VentureBeat

Analiza z wykorzystaniem AI pozwoli ocenić, w których kierunkach i miejscach na mapie miasta należy najmocniej rozwijać komunikację, zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem społeczeństwa i przy wykorzystaniu ograniczonych zasobów terenowych.

Z danych dostarczanych przez Optibus korzysta już ponad 450 miast z całego świata, w tym tak olbrzymie metropolie jak Hong Kong, Nowy Jork, Los Angeles, Londyn czy Singapur.

Mając na uwadze komunikacyjny chaos znany z wielu miast w Polsce, wdrożenie Optibus bardzo by się przydało. I to jak najszybciej!

Exit mobile version