Do oferty firmy Qualcomm właśnie trafia siedem zupełnie nowych rozwiązań dedykowanych urządzeniom Internetu Rzeczy. Znajdziemy wśród nich potężne jednostki, zdolne przetwarzać obraz w rozdzielczości 4K z kilku źródeł, ale też absolutnie podstawowe, dla których priorytetem jest czas pracy na baterii.
Internet Rzeczy jest bardzo różnorodny, o czym regularnie staramy się przekonywać na łamach oiot.pl. Do urządzeń IoT zaliczyć można zarówno najprostsze, skomunikowane czujniki wysyłające wyłącznie podstawowe informacje, jak i wielkie maszyny rolnicze, zdolne wykonywać pracę, do której zostały zaprojektowane praktycznie samodzielnie.
Tak, zarówno ledwie widoczny, mikroskopijny czujnik, jak i kombajn zbożowy z funkcją jazdy autonomicznej to Internet Rzeczy. W praktyce oznacza to, że rozwiązania dedykowane IoT muszą być równie różnorodne, jak i same skomunikowane urządzenia. Z tego właśnie powodu, Qualcomm zaprezentował i wprowadził do oferty aż siedem nowych układów tego typu.
Qualcomm dla IoT: każdemu według potrzeb
Najmocniejszą z nowych jednostek jest Qualcomm QCS8250. To układ SoC dedykowany do zastosowania w medycynie, prezentacjach multimedialnych (łącznie z zaawansowanymi witrynami sklepów) i wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka rozdzielczość przetwarzania wideo. QCS8250 posiada wbudowany procesor obrazu pozwalający na wyświetlanie obrazu pochodzącego z siedmiu kamer, w rozdzielczości 4K i z częstotliwością odtwarzania 120 klatek na sekundę.
SoC Qualcomm QCS6490 i QCM6490 dedykowane są do pracy w logistyce, transporcie i w magazynach. Oferują, między innymi, łączność 5G oraz WiFi 6E.
Rozwiązania Qualcomm QCS4290 i QCM4290 powstały z myślą o kamerach, terminalach kodów kreskowych i panelach bezpieczeństwa, a QCS2290 i QCM2290 mają być wykorzystywane, między innymi, do śledzenia przedmiotów np. na magazynie czy w transporcie.
Zainteresowani przedsiębiorcy mogą składać zamówienia na układy już teraz, za wyjątkiem modeli QCS6490 i QCM6490, które pojawią się w sprzedaży w drugiej połowie 2021 roku.