Qualcomm z modemem 5G dla urządzeń IoT

Qualcomm z modemem 5G dla urządzeń IoT

Amerykański gigant wprowadzi nową jakość w szybkości połączeń urządzeń IoT?

5G w ciągniku i robocie produkcyjnym

W ubiegłym tygodniu Qualcomm ogłosił wprowadzenie modemu 315 5G IOT. Moduł ten, jak sama nazwa wskazuje, dedykowany jest urządzeniom IoT i ma zapewnić im dostęp do najszybszego obecnie standardu sieci, a więc 5G. Jakie segmenty rynku miał na myśli Qualcomm kiedy projektował ten modem?

Korporacja celuje przede wszystkim w rolnictwo i przemysł, ale oczywiście zastosować go można również np. w budownictwie czy obiektach użyteczności publicznej. Jak zauważa CNet, instalacja tego modemu np. w ciągniku może umożliwić zbieranie jeszcze dokładniejszych danych na polach uprawnych, a umieszczenie go na stadionie pomoże przeprowadzać relację z gry czy meczu. Jedynym ograniczeniem w tej materii jest wyobraźnia inżynierów.

Producent zapewnia, że design 315 5G IOT odpowiada potrzebom klientów przemysłowych – zużywa mało energii oraz zajmuje zdecydowanie mniej miejsca od rozwiązań przeznaczonych dla konsumentów. Co nie mniej istotne, pod tym względem jest bardzo podobny do swojego poprzednika – modemu 4G od Qualcomma, co pozwoli projektantom maszyn w miarę łatwo „przestawić” się na rozwiązanie 5G.

Wśród podstawowych zalet 5G w kontekście IoT CNet przywołuje, oczywiście poza znacznie wyższą prędkością i zmniejszonym opóźnieniem, większą przepustowość łącza – więcej urządzeń może być połączonych do tej samej sieci. 5G ma być też bardziej stabilne i niezawodne, co w kontekście zastosowania go w przemyśle może być kluczowe. Qualcomm w 315 zastosował nieco wolniejszy, ale stabilniejszy wariant bez obsługi 5G mmWave. Powód jest prosty – większość aplikacji i urządzeń IoT potrzebuje stabilnego i obarczonego jak najmniejszym opóźnieniem łącza, a nie ogromnej prędkości, ponieważ najczęściej przesyłają stosunkowo niewielkie pakiety danych.

315 IOT zostanie wprowadzony w pierwszej kolejności w Europie i Chinach, niedługo potem ma zawitać także w Japonii. Pierwszych urządzeń z jego zastosowaniem możemy się spodziewać prawdopodobnie na przełomie 2021 i 2022 roku.