Drony z kamerami wykorzystywane są w charakterze urządzeń służących do monitoringu już od dawna. Szczególnie chętnie korzystają z nich wojsko, chociażby w celu ochrony granic i strategicznych punktów, policja – do ujawniania drogowych wykroczeń i obserwacji wskazanych budynków, czy służby ratunkowe podczas akcji ratowania zaginionych osób. W przeciwieństwie do profesjonalnych konstrukcji, Ring Always Home Cam ma służyć użytkownikom domowym, w dodatku nie na zewnątrz, a wewnątrz budynku. Pierwsi klienci, chętni skorzystać z takiego rozwiązania, już mogą się zgłaszać.
W ramach jednej z marek należących do amerykańskiej firmy Amazon, Ring, powstają urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa nieruchomości i znajdującego się wewnątrz dobytku, podczas nieobecności właściciela. Logo Ring spotkać można, między innymi, na kamerach wewnętrznych, zewnętrznych, dzwonkach do drzwi czy systemach alarmowych.
Jeszcze w ubiegłym roku ogłoszono, że kolejnym urządzeniem, które uzupełni portfolio marki Ring, będzie miniaturowy dron wyposażony w kamerę, służący do patrolowania domu podczas nieobecności właściciela. Podczas prezentacji urządzenia nie dowiedzieliśmy się jednak, kiedy trafi do sprzedaży i w jakiej cenie.
Obecnie, jesteśmy o krok bliżej oficjalnego, rynkowego debiutu Ring Always Home Cam. Pierwsi chętni, zamieszkujący terytorium Stanów Zjednoczonych, mogą już zapisywać się na listę oczekujących na zaproszenie do zakupu drona. Zgodnie z zapewnieniami, otrzymają go jeszcze w 2021 roku.
Ring Always Home Cam – czym jest, co potrafi?
Zgodnie z założeniami producenta, dron Ring Always Home Cam ma stanowić pewne ułatwienie dla tych klientów, którzy chcieliby monitorować kilka pomieszczeń swojego domu, jednak bez umieszczania, w każdym z nich, osobnej kamery. Ich dotychczasową rolę zastąpi dron, który na żądanie właściciela nieruchomości, uda się w określone miejsce, by zdać filmową relację z tego, co aktualnie dzieje się w domu.
W typowym scenariuszu użytkowania, posiadacz Ring Always Home Cam może zaprogramować do 50 predefiniowanych ścieżek, po których porusza się dron monitorując dom czy mieszkanie. Gdy użytkownik znajdzie się poza domem, wystarczy, że wybierze jedną ze ścieżek, a dron wystartuje z bazy, by podążyć wcześniej zaplanowaną trasą.
Co istotne, dron Ring Always Home Cam może również startować automatycznie i udawać się w określone miejsce, na przykład wtedy, gdy ktoś użyje kompatybilnego dzwonka Ring, bądź w jednym z pomieszczeń aktywuje się alarm.
W skrócie – zamiast sieci kamer, wymagających połączenia kablowego i montażu w widocznym miejscu – jeden, niewielki dron korzystający z nierzucającej się w oczy bazy.
Niewielki dron, niewielkie możliwości?
Wiemy już, że dron może latać tylko i wyłącznie po zaprogramowanych ścieżkach, bądź udać się do pomieszczenia, w którym wykryto aktywację alarmu. O swobodnym patrolowaniu mieszkania nie ma mowy. Czego jeszcze nie potrafi dron Ring Always Home Cam? Na przykład poruszać się po klatce schodowej. Jeżeli mieszkamy w wielokondygnacyjnym budynku bądź mieszkaniu, do monitorowania każdego piętra musimy skorzystać z odrębnego drona.
Na tym jednak wcale nie koniec ograniczeń. Z uwagi na fakt, że w urządzeniu zamontowano bardzo niewielką baterię, maksymalny czas lotu to zaledwie około 5 minut. Wystarczająco, by udać się w określone miejsce, nagrać krótki materiał i wrócić do bazy, nic ponadto.
Czy to wystarczy, by dron zdobył popularność? O tym zdecydują amerykańscy klienci.
Tylko na zaproszenie
Dron Ring Always Home Cam dostępny będzie w sprzedaży w cenie 249,99 dolarów amerykańskich. Niestety, w początkowych etapach sprzedaż będzie mocno ograniczona – do zakupu wymagane jest specjalne zaproszenie. Zapisy chętnych odbywają się na tej stronie internetowej.
Czy tak oryginalny system monitoringu domowego ma szansę się przyjąć na rynku? Jestem pewien, że sporą grupę włamywaczy, zwłaszcza tych niezaznajomionych z nowymi technologiami, sam widok nadlatującego drona odstraszyłby skutecznie.