Historia pisze się na naszych oczach: dron z polskim oprogramowaniem SARUAV uratował życie człowiekowi!
fot. SARUAV

Historia pisze się na naszych oczach: dron z polskim oprogramowaniem SARUAV uratował życie człowiekowi!

O wielkim sukcesie mogą mówić naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i pracownicy firmy SARUAV. Ich oprogramowanie, przy pomocy drona, odnalazło zagubionego człowieka, dzięki czemu ratownicy na czas zdążyli z pomocą!

We wtorek, 29 czerwca 2021 roku, lokalne portale internetowe działające w Krośnie i okolicach poinformowały o zaginięciu człowieka. To 65-letni mężczyzna, mieszkaniec wsi Cergowa, który w poniedziałek, 28 czerwca, około godziny 16:00, opuścił dom i udał się w nieznanym kierunku.

Z pomocą niezwłocznie pospieszyły służy ratownicze, w tym lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i GOPR Bieszczady. To właśnie ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przywieźli ze sobą bardzo nowoczesny sprzęt do poszukiwania ludzi: drona wyposażonego w kamerę o bardzo wysokiej jakości rejestrowanego obrazu i komputer z zainstalowanym oprogramowaniem SARUAV. To właśnie ich interwencja, przy pomocy tego opracowanego we Wrocławiu rozwiązania, uratowała życie mężczyźnie.

SARUAV
fot. via Krosno112.pl

SARUAV ratuje życie zaginionego człowieka

Akcja ratownicza z wykorzystaniem SARUAV przebiegała następująco. Operator drona wykonał zdjęcia lotnicze okolicy, w której mógł przebywać mężczyzna. Zdjęcia zostały zgrane z pamięci drona do komputera z SARUAV i poddane analizie z wykorzystaniem algorytmów AI. Okazało się, że algorytm trafił w dziesiątkę, a operator już po chwili ujrzał taki komunikat wraz z fragmentem zdjęcia:

SARUAV
fot. via Krosno112.pl

Dysponując współrzędnymi geograficznymi miejsca, w którym znajdował się zaginiony, podjęto decyzję o dalszym prowadzeniu akcji ratunkowej z wykorzystaniem quada. Pomoc dotarła na czas, a zaginiony został bezpiecznie przekazany w ręce pogotowia ratunkowego.

SARUAV
fot. via GOPR Bieszczady

Pozostaje mieć nadzieję, że opisany sukces spowoduje eksplozję popularności technologii SARUAV, która, jak dowiodło życie, działa i ratuje ludzi. Przed wszystkimi uczestnikami akcji ratowniczej, czapki z głów.

O zastosowanej technologii więcej przeczytacie tutaj.