Autonomiczny robot Smart Tissue (STAR) z powodzeniem wykonał operację laparoskopową bez pomocy człowieka. Pacjentem na razie nie był jednak człowiek, a zwierzę – konkretnie świnia. Naukowcy zauważyli, że robot chirurgiczny poradził sobie znacznie lepiej niż ludzie. Czy to początek nowej ery wykonywania operacji bez zaangażowania człowieka?
Pierwsza operacja bez udziału człowieka
Naukowcy nadzorujący to wielkie wydarzenie, jakim jest pierwszy na świecie zabieg wykonany całkowicie przez robota, podkreślają w swoich wypowiedziach, że cała procedura była niezwykle skomplikowana i wymagała dużej precyzji oraz powtarzalności ruchów. W przypadku wykonywania jej przez człowieka nawet najmniejszy błąd, typu drżenie rąk, mógłoby mieć poważne dla zdrowia konsekwencje.
Zabieg, przeprowadzony przez robota Smart Tissue Autonomous Robot (Star), polegał na połączeniu dwóch końców jelita u świni. Według dr Axela Kriegera z Johns Hopkins University był to pionierski zabieg:
Nasze badania pokazują, że możemy zautomatyzować jedno z najbardziej skomplikowanych i delikatnych zadań w chirurgii, jakim jest ponowne połączenie dwóch końców jelita. Star wykonał tę procedurę u czterech zwierząt i dał znacznie lepsze wyniki, niż ludzie, którzy wykonują tę samą procedurę – powiedział dr Krieger.
Do tej pory roboty medyczne, wykonujące zabiegi na tkankach miękkich, spotykały się z różnymi problemami. Wszystko dlatego, że operacja bardzo często nie odbywa się według z góry założonego schematu, gdyż tkanki potrafią zachować się nieprzewidywanie. Robot Star daje jednak spore nadzieje na to, że w końcu i ta przeszkoda została pokonana.
Czy robot medyczny zastąpi człowieka?
Wykorzystanie robotów przy zabiegach chirurgicznych nie jest rzeczą nową. Już od wielu lat dokonywane były próby zastąpienia człowieka. Operacje na jelicie świni były wykonywane już w 2016 roku, jednak ówczesny robot nie był tak precyzyjny, a całość wymagała znacznie większego nacięcia, a także nadzoru człowieka. Robot Star jest po prostu ulepszoną wersją poprzednika.
Specjaliści twierdzą, że automatyzacja, przynajmniej częściowa, jest przyszłością chirurgii. Robot ma być w stanie wykonać niektóre zabiegi ze znacznie większą precyzją i dokładnością niż człowiek.