Starożytna forma gruźlicy ponownie atakuje?

Czy tylko płuca chorują na gruźlicę?

Płuca (źródło: Pixabay)

W Karolinie Północnej doszło do wybuchu epidemii gruźlicy. W centrum znalazła się osoba, która najprawdopodobniej zaraziła się na terenie Wietnamu. W miejscu pracy doszło do zarażenia się innych osób, jednak spośród sześciu zakażonych osób, aż cztery miały zaatakowane kości.

Czym jest gruźlica?

Gruźlica to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez bakterię prątka gruźlicy. Zazwyczaj choroba atakuje płuca, jednak może także dotyczyć wielu innych układów, m. in. nerwowego, limfatycznego, krwionośnego, a także kości i stawów. Prątek gruźlicy przemieszcza się wewnątrz zaatakowanego organizmu i atakuje makrofagi, będące komórkami odpornościowymi.

W około 15 do 20% przypadków gruźlicy zdarzają się objawy wykraczające poza strefę płuc, natomiast spośród tej grupy zaledwie 2% dotyczą gruźlicy szkieletowej w USA w 2020 roku. Typ gruźlicy szkieletowej, zwany chorobą Potta, wiązany jest ze zdeformowanymi kręgami, które zaobserwowano już w egipskich mumiach. Jedna ze starożytnych mutacji sprzed 9 tysięcy lat powodowała silne uszkodzenia w obrębie kości kręgosłupa.

Liczba zachorowań na gruźlicę w ostatnich latach znacząco wzrasta w USA, gdzie notowane są zachorowania na tą chorobę najwyższe od 20 lat!

Naukowa zagadka czy powrót egipskiej mutacji?

Jak wspomniałam na początku tekstu, w Karolinie Północnej doszło do wybuchu epidemii gruźlicy. W centrum znalazła się osoba, która najprawdopodobniej zaraziła się na terenie Wietnamu. W miejscu pracy doszło do zarażenia się innych osób, jednak spośród sześciu zakażonych osób, aż cztery miały zaatakowane kości.

Naukowcy zaczęli więc poszukiwać szczepu spośród 225 znanych, odpowiedzialnego za wywołanie tego typu objawów. Badania wykazały, że epidemia została spowodowana przez szczep linii 1, który był jedną z pierwszych form gruźlicy. Na dzień dzisiejszy jednak szczep linii 1 występuje przede wszystkim w krajach graniczących z Oceanem Indyjskim.

Lekarz badający dziecko, źródło: Pixabay

Czym charakteryzuje się powracający szczep linii 1?

Badania wykazały, że w szczepie obecny jest pełnej długości gen EsxM, który bezpośrednio wpływa na prędkość przemieszczania się makrofagów, poddanych analizie. Wszystkie współczesne szczepy mają wyciszony gen EsxM, co naukowcy potwierdzili po przeprowadzeniu sekwencji ponad 3 tysięcy szczepów.

Zespół podejrzewa także, że obecna mutacja może ograniczać gruźlicę wewnątrz organizmu, ale jednocześnie pozwala na rozprzestrzenianie się szczepów przez pozostawanie w płucach i bardziej skoncentrowane i skuteczne dalsze przekazywanie jej na inne osoby.

Co to może oznaczać dla nas? Na ten moment nie mamy się czego obawiać, jednak niepokoić może fakt, że mutacja ma silną przewagę ewolucyjną.

Exit mobile version