Połączenia mózg-komputer, sztuczna inteligencja (źródło: Pixabay) AI
Połączenia mózg-komputer (źródło: Pixabay)

Czy sparaliżowani będą mogli odzyskać zdolność chodzenia? Nowe badania dają nadzieję

Czy możliwe jest przywrócenie zdolności chodzenia u osób całkowicie sparaliżowanych? Okazuje się, że tak. Szwajcarscy naukowcy z NeuroRestore opracowali metodę, która pozwala na odzyskanie sprawności.

Badania NeuroRestore

Szwajcarski zespół naukowców z NeuroRestore określił grupy nerwów, które pozwalają na stymulowaną formę terapii. Grupa badaczy zdołała zidentyfikować typ neuronu, który jest w stanie aktywować się i przebudować dzięki przeprowadzonej stymulacji rdzenia kręgowego. Odkrycie jest nazywane przełomem klinicznym, który został już poparty przez dziewięcioro pacjentów, poddanym terapii.

Podczas badań na myszach, naukowcy odkryli, że neurony Vsx2 nie są niezbędne do chodzenia, jednak są konieczne, aby możliwy był powrót do sprawności i przywrócenia funkcji motorycznych. Proces badawczy zapoczątkował powstanie hipotezy, która mówiła o aktywności neuronów, podczas odzyskiwania funkcji motorycznych. Postawiona hipoteza została potwierdzona dzięki zastosowaniu modelu technologii molekularnej.

 „Stworzyliśmy pierwszą trójwymiarową kartografię molekularną rdzenia kręgowego. Nasz model pozwala nam obserwować proces regeneracji ze zwiększoną szczegółowością – na poziomie neuronów.”

Grégoire Courtine, profesor neurologii z EPFL

Stworzenie modelu pozwoliło naukowcom na odkrycie pozytywnego wpływu stymulacji rdzenia kręgowego, który umożliwia aktywację neuronów Vsx2.

Wizualizacja neuronów, źródło: NeuroRestore
Wizualizacja neuronów, źródło: NeuroRestore

Implant kręgosłupa, czyli wsparcie dla NeuroRestore od EPFL

W laboratorium EPFL opracowano zewnątrzoponowe implanty, które zostały dodatkowo wyposażone w diody elektroluminescencyjne, co pozwoliło zarówno na stymulację rdzenia kręgowego, jak i dezaktywowanie neuronów Vsx2. To doświadczenie, przeprowadzone na myszach, udowodniło, że te neurony są niezbędne, ale przede wszystkim wystarczające, by przeprowadzona terapia była skuteczna. Dzięki badaniom możliwe było utworzenie formy terapii, która dała sparaliżowanym pacjentom możliwość stawania kroków przy użyciu chodzika.

 „Nasze nowe badanie, w którym dziewięciu pacjentów w badaniu klinicznym było w stanie odzyskać pewien stopień funkcji motorycznych dzięki naszym implantom, daje nam cenny wgląd w proces reorganizacji neuronów rdzenia kręgowego. To toruje drogę do bardziej ukierunkowanych terapii dla sparaliżowanych pacjentów. Teraz możemy dążyć do manipulowania tymi neuronami, aby zregenerować rdzeń kręgowy.”

Jordan Squair, NeuroRestore

Pacjenci, którzy poddali się terapii i symulacjom, przez 5 miesięcy, 4 do 5 razy w tygodniu, uczęszczali na odpowiednio dobraną symulację i rehabilitację. Dzięki temu, dostali możliwość, choć częściowego, pokonania paraliżu i znaczącej poprawy jakości życia.

Opracowana terapia i odkrycia z pewnością mogą ułatwić działania, które pozwolą sparaliżowanym pacjentom na pokonanie niepełnosprawności.