Połączenia mózg-komputer, sztuczna inteligencja (źródło: Pixabay) AI
Połączenia mózg-komputer (źródło: Pixabay)

Jest sposób, dzięki któremu sparaliżowani będą mogli wysyłać wiadomości z iPhone’ów!

Nowy interfejs, łączący mózg z komputerem, umożliwił sparaliżowanemu pacjentowi wysyłanie wiadomości tekstowych z iPhone’a. Poznajcie Synchron, dzięki któremu było to możliwe.

Jak działa Synchron?

Interfejs Synchron umieszczany jest w górnej części kory mózgowej poprzez naczynia krwionośne. Zabieg instalacji interfejsu nie wymaga specjalistycznej operacji oraz wykwalifikowanego zespołu neurochirurgów.

Implant osiąga wielkość typowej baterii AAA, a jego konstrukcja przypomina siatkę. Do tej pory interfejs używany jest od połowy roku przez czworo pacjentów, którzy nie zgłaszają żadnych problemów. Działanie implantu opiera się o „podsłuchiwanie” fal mózgowych, co z kolei przekształca je w polecenia.

Synchron, macierz elektrod
Macierz elektrod, źródło: Synchron

Inne implanty, pozwalające na kontakt mózg – komputer

Technologia wszczepiania implantów czy interfejsów do sieci neurologicznej, jest znana i testowana od lat. Również Elon Musk stał się twórcą firmy Neuralink, której zamysł miałby zaangażować się w technologię pozwalającą na przesyłanie informacji na linii mózg – komputer.

Większość z istniejących już urządzeń i technologii ma jeden mankament. Mianowicie do ich działania konieczne jest wszczepienie setek elektrod do mózgu. To z kolei wymaga przeprowadzenia specjalistycznych i groźnych dla życia i zdrowia zabiegów, które mogą powodować mnóstwo powikłań. Mimo wszystko, znajdują się osoby, które decydują się na wykonanie takiego zabiegu.

Implant Neuralink
Implant Neuralink, źródło: Neuralink

Synchron – kontakt ze światem osoby chorej

Urządzenie pozwala na pisanie prostych wiadomości. To z pewnością ułatwia kontakt ze światem osoby chorej, wykorzystując jej własne myśli.

Jeden z pacjentów, Rodney Gorham, który w przeszłości był sprzedawcą oprogramowania, choruje na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba zaatakowała go w zaawansowanym stadium, dlatego zdecydował się na zainstalowanie implantu. Dzięki temu możliwa jest wymiana z nim wiadomości, choć nie jest w stanie mówić i pisać.

Współpraca pomiędzy Synchronem a Apple sprawia, że urządzenia są kompatybilne, a zespoły obu firm pracują nad rozwojem i przyspieszeniem działania przesyłu wiadomości między tymi dwoma urządzeniami.

Synchron
Implant, źródło: Synchron

Przyszłość Synchrona

Thomax Oxley, prezes firmy, chciałby, aby implanty były rozpowszechnione i dostarczane do wielu ludzi, którzy ich potrzebują, by mogli kontaktować się ze światem. Sporo osób obawia się jednak, że to mogłoby wpłynąć na prywatność osób sparaliżowanych.

„Chcę, aby świat zrozumiał, że ta technologia pomoże ludziom. Wydaje się, że istnieje temat wokół możliwych negatywnych aspektów tej technologii lub tego, gdzie może się udać, ale w rzeczywistości ludzie potrzebują tej technologii i potrzebują jej teraz”.

Thomax Oxley, prezes firmy

Na ten moment Synchron to jedyny, dopuszczony przez FDA do badań klinicznych, implant typu mózg – komputer.