Europa mapa
fot. Pixabay

Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata

Globalne ocieplenie to problem, z jakim boryka się cały świat, a jego skutki możemy już teraz obserwować na własne oczy. Światowa Organizacja Meteorologiczna (w skrócie WMO) przygotowała raport, który nie napawa optymizmem, ponieważ sugeruje on, że Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata. To bardzo niepokojące dane.

Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata

Raport WMO z pewnością nie przedstawia najbardziej entuzjastycznych danych. Zbadano bowiem ostatnich 30 lat – począwszy od 1991 – dzięki czemu zauważono trend nadmiernego wzrostu temperatury na starym kontynencie. Informacje potwierdzają, że ten jest znaczący – na dekadę przypada aż dodatkowe 0,5℃, co łącznie daje średnią temperaturę o 2,2℃ wyższą w porównaniu z poziomem przed epoką przemysłową.

Klimatolodzy ustalili, że jeden z „punktów krytycznych” to 1,5℃, po którego przekroczeniu nie ma już odwrotu – po czym nastąpi efekt domina. A średnia temperatura jest znacznie powyżej tego poziomu, co oczywiście ma wpływ na warunki atmosferyczne. Przykładowo, latem 2022 roku, Europa borykała się z licznymi suszami i pożarami – było to najbardziej suche lato od 500 lat.

Co więcej, same lodowce w Alpach straciły średnio 6,2% lodu zaledwie w ciągu kilka miesięcy, a w latach 1997-2021 łącznie utraciły około 30 metrów pokrywy lodowej.

Dlaczego tak się dzieje?

Nie do końca wiadomo, dlaczego to właśnie Europa ociepla się znacznie szybciej niż reszta świata. Efekt ten najprawdopodobniej jest związany z faktem, że nasz kontynent leży stosunkowo blisko Arktyki, która okazuje się regionem, gdzie temperatura rośnie zdecydowanie najszybciej – bo 4-krotnie w porównaniu do innych miejsc na Ziemi.

Tam temperatury są o 3℃ wyższe od poziomu sprzed epoki przemysłowej. Według przewidywań ocieplenie może „przechodzić” na Europę, która leży stosunkowo niedaleko Arktyki – to najbardziej prawdopodobny scenariusz, który sugerują naukowcy. Jednak raport WMO ma także drugą stronę medalu, prawdopodobnie znacznie gorszą – niezależnie od prób zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, Europa będzie kontynentem, na której średnie temperatury będą rosły najszybciej.

Z drugiej strony, w państwach Unii Europejskiej w latach 1990-2020 emisja spadła o 31%, a celem jest zredukowanie gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku.