Neuralink

Neuralink chwali się działaniem swojego implantu – musicie to zobaczyć (wideo)

Neuralink – startup Elona Muska, zajmujący się rozwojem implantów mózgowych – opublikował materiał wideo, obok którego nie można przejść obojętnie. Zaprezentowana technologia pozwoliła małpie na sterowanie grą wideo za pośrednictwem myśli. Neuralink stwierdza, że „to zaledwie ułamek” możliwości całego czipu wszczepianego do mózgu.

Wideo, które zostało udostępnione przez Neuralink, trwa trzy minuty i pokazuje małpę, która uczy się sterować komputerem przy pomocy aktywności mózgu. Początkowo zwierzę korzysta ze specjalnego joysticka do interakcji z komputerem w celu uzyskania „smacznego koktajlu” za pośrednictwem rurki. Pager ma dwa urządzenia Neuralink wszczepione do mózgu – pierwotnie zostały one zaprezentowane przez Elona Muska podczas specjalnej konferencji prasowej w sierpniu 2020 roku.

Neuralink się rozkręca

Gdy małpa Pager gra w grę, urządzenia Neuralink w jej mózgu odczytują aktywność organu, która finalnie jest dekodowana przez komputer. Kiedy zespół odłącza joystick, Pager kontynuuje grę, a sama technologia dalej pozwala mu na poruszanie obiektami na ekranie. Elon Musk stwierdził, że ta możliwość pomogłaby osobie sparaliżowanej korzystać ze smartfona szybciej niż w przypadku w pełni zdrowego użytkownika, obsługującego sprzęt w klasyczny sposób.

MindPong to wstępna demonstracja potencjalnych możliwości Neuralink. Firma zwraca jednak uwagę na to, że w przyszłości możliwości czipów będą stale rosnąć. Sterowanie obiektami na ekranie za pomocą myśli, co ma miejsce w przypadku Pagera, jest więc dopiero początkiem.

Firma Neuralink zachowuje się stosunkowo cicho względem technologii, którą rozwija na co dzień. Cały startup działa od 2016 roku, jednak dopiero w 2020 roku poznaliśmy możliwości konkretnego produktu. Neuralink chce w przyszłości przywracać ludziom z paraliżem cyfrową wolność i łatwiejszą komunikację.

W dalszym etapie, Neuralink będzie chciało pozwolić na swoiste zespolenie człowieka ze sztuczną inteligencją.