Neuralink

To już działa! Podsumowanie konferencji Neuralink 2020

W piątek 28 sierpnia br. odbyła się konferencja podsumowująca kolejny rok prac nad implantem Neuralink. Elon Musk zaprezentował nowy wygląd, funkcje i cenę urządzenia. Odbył się także test odczytywania aktywności mózgowej przez Neuralink. Tak, to już działa.

Jeszcze mniejszy

Zespół pod przewodnictwem Muska uprościł wygląd implantu mózgowego. Rok temu zapowiadano, że zastąpi on niemały kawałek czaszki za uchem, a następnie długie przewody zostaną poprowadzone do odpowiedniej części mózgu.

Sam Elon Musk powiedział, że Neuralink ma być niewidzialny dla obcych osób. Obecny prototyp jest więc wielkości monety i grubości 8 mm, a co najważniejsze – umieszczany w innym miejscu, w taki sposób, żeby elektrody z niego wychodzące były jak najkrótsze.

To już działa! Podsumowanie konferencji Neuralink 2020
Nowy projekt urządzenia / fot. TheVerge

Musk uważa, że przykryty włosami, Neuralink będzie niezauważalny.

Jeszcze lepszy

Oczywiście, prezes Tesli nie wynalazł implantów mózgowych – istnieją one już od 15 lat. Jego firma stworzyła jednak nowy koncept potężnego (lecz niewielkiego) urządzenia z krótkimi, elastycznymi przewodami, co może zrewolucjonizować nie tylko medycynę, lecz nasz sposób patrzenia na świat i komunikacji.

To już działa! Podsumowanie konferencji Neuralink 2020
Jak wygląda fizyczny prototyp implantu / fot. TheVerge

Elon Musk skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa dla wszystkich, którzy zdecydują się na operację i długoterminowe używanie urządzenia. Pragnie on, aby już pierwsze wersje implantu były zgodne z wytycznymi agencji FCA i mniej inwazyjne, niż metalowe igły, które są obecnym standardem.

Oto niektóre z zastosowań i funkcji, o których wspomniał Musk:

  • leczenie schorzeń układu nerwowego,
  • leczenie sparaliżowanych pacjentów,
  • przywracanie pełnej sprawności ruchowej (przez więcej niż jeden implant),
  • przywracanie straconej pamięci,
  • cyfrowe zapisywanie i odtwarzanie wspomnień,
  • komunikacja między implantami.
To już działa! Podsumowanie konferencji Neuralink 2020
Sposób ładowania urządzenia / fot. Yahoo News

Operacja umieszczająca Neuralinka w czaszce ma trwać zaledwie godzinę i odbywać się bez znieczulenia ogólnego. Obecnym celem firmy jest stworzenie urządzenia, które może przetrwać dekady w środowisku mózgowym. Aby rozwiązać ten, i wiele innych problemów, Elon Musk chce stokrotnie zwiększyć ilość pracowników spółki, do 10 000.

Jeszcze nie dziś

Choć na piątkowej konferencji Musk pokazał test odczytywania aktywności mózgowej świń (nawet przez dwa implanty naraz), nie oznacza to, że Neuralink będzie dostępny już niedługo. Musimy jednak przyznać, że zespół przebył drogę od konceptu do prototypu bardzo szybko. Zobaczymy więc, co prezes Tesli zaprezentuje za kolejne 12 miesięcy.

To już działa! Podsumowanie konferencji Neuralink 2020
Szczęśliwa i zdrowa, a posiada dwa implanty Neuralink / fot. TheVerge

W segmencie pytań i odpowiedzi, Elon Musk został zapytany o ostateczną cenę urządzenia. Choć przyznał on, że na początku implant ten będzie dość drogi i wykorzystywany tylko klinicznie, celem firmy jest stworzenie przystępnego rozwiązania. Urządzenie wykorzystuje więc wiele części, które już używane są w naszych smartfonach. Cytując, cena Neuralinka ma wynosić kilka tysięcy dolarów.

Zainteresowanych zachęcam do zobaczenia całej konferencji lub poniższego skrótu, zawierającego najlepsze momenty prezentacji.

14-minutowe podsumowanie piątkowej konferencji / źródło: Neuralink via CNET

Uważam, że najlepszymi słowami kończącymi to podsumowanie są otwierające słowa Elona Muska:

Mógłbym teraz mieć Neuralinka, a Wy byście o tym nie wiedzieli.

„I could be wearing a Neuralink right now and you wouldn’t even know about it.”