Neuralink
fot. Neuralink

Neuralink nadchodzi – już za dwa dni poznamy nowe szczegóły

Elon Musk zapowiedział demonstrację urządzenia w ramach firmy Neuralink. Technologię mamy poznać już w piątek, 28 sierpnia.

Już w piątek 28 sierpnia bieżącego roku, Elon Musk zaprezentuje pierwsze osiągnięcia firmy Neuralink. Konkretniej, mamy po prostu po raz pierwszy zobaczyć działające urządzenie, które jest niczym innym, jak interfejsem mózg-maszyna przyszłości. Musk wielokrotnie odnosił się do urządzenia tworzonego przez Neuralink jako zupełnie nowej szansy dla ludzkości, a także swego rodzaju pomostu pomiędzy ludzkim mózgiem a technologią. Celem jest nie tylko stworzenie sprzętu, który pozwoli sterować smartfonem przy pomocy myśli. W stawce są znacznie większe rzeczy.

Neuralink w końcu odsłoni tajemnice

W lipcu tego roku Elon Musk mówił więcej na temat planowanej „aktualizacji” informacji dotyczących postępów prac w ramach Neuralink. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na konkrety. Zaledwie miesiąc później firma zaplanowała wydarzenie, które było zapowiadana przez Elona Muska.

Co zobaczymy?

Działające urządzenie Neuralink

Między innymi robota drugiej generacji, który ma posłużyć jako implant wszczepiany bezpośrednio do mózgu oraz demonstrację sztucznych neuronów działających w czasie rzeczywistym.  W tym przypadku akurat nie wiadomo do końca, czego możemy się spodziewać. Zapewne będzie chodziło o zaprezentowanie działania robota Neuralink w ramach kontroli konkretnych obszarów podobnych do ludzkiego mózgu.

Technologiczna przyszłość

Neuralink ma nadzieję, że implementacja technologii wprost do ludzkiego mózgu będzie tak nieinwazyjna, jak obecnie dostępny i bardzo popularny zabieg LASIK służący do laserowej korekcji wzroku. Elon Musk twierdzi jednak, że zanim to się stanie, minie jeszcze kilka dobrych lat – w podobnym tonie Musk mówił o opisywanym projekcie w jednym z podcastów Joe Rogana.

Neuralink ma jednak do pomocy naukowców. Świat medyczny z zadowoleniem przyjął zaangażowanie firmy, która może usprawnić leczenie chorób neurodegeneracyjnych.