Czarna dziura tunel czasoprzestrzenny
źródło: Pixabay

Ta czarna dziura znajduje się blisko Ziemi. Jak bardzo?

Naukowcy dokonali kolejnego niesamowitego odkrycia. Obiektem badań jest czarna dziura, która leży w najmniejszej odległości od Ziemi. Badania opublikowane na początku listopada sugerują, że jest to pierwszy taki obiekt w naszej galaktyce.

Ta czarna dziura jest najbliżej Ziemi

Opisywana w dzisiejszym materiale czarna dziura otrzymała nazwę Gaia BH-1. Znajduje się stosunkowo niedaleko (patrząc na rozmiar kosmosu), bo 1566 lat świetlnych od nas – w gwiazdozbiorze Wężownika. Badania opublikowane 2 listopada na łamach czasopisma Monthly Notices of the Royal Astronomical Society wskazują, że ma masę 10 Słońc. Jej odległość jest na tyle niewielka, że naukowcy określają ją jako część „naszego kosmicznego podwórka”.

Co najciekawsze, Gaia BH-1 nie jest samotna, ponieważ stanowi część układu podwójnego. Egzystuje bowiem z drugim elementem – gwiazdą podobną do Słońca. Ta krąży wokół dziury w podobnej odległości, co Ziemia do naszej gwiazdy centralnej. System okazuje się pierwszym tego typu jak dotąd znalezionym w Drodze Mlecznej, gdzie gwiazda przypominająca Słońce okrąża czarną dziurę o stosunkowo niewielkiej masie.

Czarna dziura została odnaleziona za sprawą sondy Gaia, należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – ta obserwowała pozycję i ruchy 2 miliardów gwiazd w Drodze Mlecznej. Gwiazda będąca częścią podwójnego układu wydawała się odstawać od normy. Gdy przemierzała swoją orbitę, zauważono jej chybotanie, spowodowane przez samą czarną dziurę.

Uśpiona Czarna Dziura
źródło: ESO

Czarne dziury wciąż stanowią zagadkę

Czarne dziury są pozostałościami po dużych gwiazdach – znacznie większych niż nasze Słońce (o 5, a nawet 10-krotnie większych masach), które jest klasyfikowane jako żółty karzeł. Gdy obiekty te kończą swój żywot, łączą cięższe pierwiastki – m.i.n krzem i magnez w jądrze, na skutek czego powstaje tam żelazo.

To okazuje się katastrofalne dla gwiazdy, ponieważ żelazo potrzebuje znacznie większej energii do stopienia – niż ww. krzem, czy magnez, a więc jądro nabiera na wadze, przez co obiekt nie jest w stanie wytrzymać sił grawitacyjnych wytwarzane przez masę. Dochodzi wtedy do wybuchu, a jądro zapada się, tworząc czarną dziurę.