Oświetlenie Festavia, źródło: HueBlog
Oświetlenie Festavia, źródło: HueBlog

Philips Hue prezentuje Festavia – wyjątkowe oświetlenie na święta

Świąteczny czas nadchodzi wielkimi krokami. W sklepach półki już uginają się od świątecznych ozdób, a także przeróżnych systemów oświetleniowych. Philips Hue nie zawodzi – zaprezentował nowe lampki Festavia. Co w nich wyjątkowego?

Czym charakteryzuje się oświetlenie Festavia?

Philips Hue przedstawia nowy wymiar oświetlenia świątecznego (i nie tylko) w formie LED-owej girlandy. Festavia osiąga długość 20 metrów od pierwszej do ostatniej LED-owej diody. Odstęp pomiędzy diodami wynosi 8 cm, co daje łącznie 250 sztuk diod na jednej girlandzie.

Z technicznych rzeczy warto wiedzieć, że pomiędzy sterownikiem ZigBee a pierwszą z diod długość sięga 240 cm, 70 cm do zasilacza oraz 150 cm do samej wtyczki.

Oświetlenie Festavia, źródło: HueBlog
Oświetlenie Festavia, źródło: HueBlog

Ta wyjątkowa girlanda świetlna dedykowana jest dla choinek o wysokości 210 cm. Niestety, producent nie daje możliwości bezpośredniego wydłużenia łańcucha świetlnego, jednak możliwe jest zastosowanie kilku łańcuchów w zestawie, który umożliwia podłączenie innego oświetlenia pomiędzy zasilaczem a sterownikiem.

Niemożliwe jest natomiast zastosowanie Festavii na zewnątrz, gdyż producent nie zapewnił odpowiedniego stopnia ochrony szczelności, klasyfikując je jedynie na poziomie IP20. Trochę szkoda.

Oświetlenie Festavia, źródło: HueBlog
Oświetlenie Festavia, źródło: HueBlog

Łatwe sterowanie z poziomu smartfona

Z racji tego, że mamy do czynienia z inteligentnymi lampkami choinkowymi, sterowanie odbywa się za pomocą smartfona. Poza standardową wersją oświetlenia, Hue umożliwia użytkownikowi wybór jednego lub kilku kolorów, które mogą być dostosowywane przez nas także w formie gradientu.

Sterowanie oświetleniem Festavia
Sterowanie oświetleniem Festavia, źródło: HueBlog

Dostępne są także funkcje ściemniania. Hue wprowadziło również możliwość korzystania z tzw. trybu dyfuzyjnego, umożliwiającego wybór pięciu kolorów, zmieszania ich, a potem rozdzielania na 250 diod. Maksymalny pobór mocy Festavii to 15 W. Hue jest kompatybilne z aplikacją HomeKit, a także wykorzystuje wcześniej wspomniany sterownik ZigBee oraz łączność Bluetooth.

LED-owa girlanda Philips Hue Festavia ma być dostępna w pierwszej kolejności w Stanach już 15 listopada za około 160 dolarów, czyli (w prostym przeliczeniu) za niecałe 800 złotych. Czekamy na informacje na temat premiery nowych światełek inteligentnych Philips Hue w Polsce. Ciekawe czy się wyrobią przed tym sezonem świątecznym…? Jak sądzicie?