Kwantowy komputer IBM Quantum System Two
Kwantowy komputer Quantum System Two, źródło: IBM

IBM i jego nowy procesor kwantowy. Osiąga 433 kubity!

Firma IBM zaprezentowała właśnie swój nowy procesor kwantowy Osprey, osiągający 433 kubity. Ma jednak w planach rozbudowanie komputerów do 4000 kubitów!

Droga IBM do powstawania nowych procesorów kwantowych

Od 2019 roku firma stworzyła dość ambitny plan w kierunku odkryć i tworzenia nowości w zakresie komputerów kwantowych. Do tej pory harmonogram udało się spełniać, dlatego też firma IBM zaprezentowała właśnie swój nowy procesor o nazwie Osprey, osiągający 433 kubity.

„Nowy procesor 433-kubitowy Osprey przybliża nas o krok do punktu, w którym komputery kwantowe będą wykorzystywane do rozwiązywania wcześniej nierozwiązywalnych problemów. Nieustannie rozwijamy i rozwijamy naszą technologię kwantową w zakresie sprzętu, oprogramowania i klasycznej integracji, aby sprostać największym wyzwaniom naszych czasów, we współpracy z naszymi partnerami i klientami na całym świecie. Ta praca okaże się fundamentem nadchodzącej ery superkomputerów kwantowych.”

Darío Gil, starszy wiceprezes IBM i dyrektor ds. Badań

Zeszłoroczny poprzednik Osprey, czyli Eagle, osiągnął 127 kubitów. Firma jednak nie ma zamiaru na tym zaprzestać i już zapowiada 1000-kubitowy procesor Condor na przyszły rok.

Firma przedstawiła dzisiaj również swój nowy kwantowy komputer Quantum System Two, który prawdopodobnie zostanie uruchomiony przed końcem przyszłego roku. Będzie w nim można umiejscowić wiele procesorów kwantowych, a następnie połączyć je w jeden ogromny system, co zapewniłoby szybkie łącza.

Kwantowy komputer IBM Quantum System Two
Kwantowy komputer Quantum System Two, źródło: IBM

Plany w zakresie technologii kwantu

W nadchodzącym roku firma, poza stworzeniem 1000-kubitowego Condora, ma także w planach połączenie kilku procesorów Herrona o 133 kubitach w jeden. Firma jest przekonana, że również w kolejnych latach będzie w stanie wywiązać się ze swojego dość ściśle ułożonego planu, tworząc pojedynczy, jednak złożony z wielu chipów, Crossbill, procesor Flamingo o niemalże 1400 kubitach, a w 2025 roku ponad 4000-kubitowy procesor Kookaburra.

Plany rozwoju procesorów kwantowych, źródło: IBM
Plany rozwoju procesorów kwantowych, źródło: IBM

Procesory kwantowe pozwalają na wykonywanie bardzo skomplikowanych i długotrwałych obliczeń, dlatego też tak istotny jest rozwój procesorów kwantowych. Harmonogram firmy IBM daje spore nadzieje na to, by stworzyć ogromne i silne zaplecze dla badań naukowych.