Ogniwa fotowoltaiczne na dachu a DSC Recykling
Ogniwa fotowoltaiczne na dachu a DSC, źródło: Pixabay

Panele słoneczne wytworzą wodór

Belgijscy naukowcy opracowali panele słoneczne, które są w stanie nie tylko produkować energię ze słońca, ale także pobierać wodę z powietrza i tworzyć wodór. Niebawem te nowoczesne dwufunkcyjne panele wejdą na rynek.

Jak działają panele wodorowe?

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven opracowali nowoczesny panel słoneczny Solhyd, który jest w stanie wytwarzać wodór, dzięki światłu słonecznemu.

Zasada działania jest dość prosta. Moduły wodorowe pod wpływem światła słonecznego są w stanie rozbijać cząsteczki wody zawarte w powietrzu i wytwarzać wodór w stanie gazowym. Zamiast kabli elektrycznych połączenia wewnątrz paneli odbywają się za pomocą rurek.

Dom z panelami wodorowymi Solhyd
Dom z panelami wodorowymi, źródło: Solhyd

Wydajność paneli Solhyd

Panele Solhyd, wytwarzające energię elektryczną i wodór, mogą być podłączone do tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych. Jednak naukowcy oszacowali, że zainstalowanie 20 sztuk tego typu paneli jest w stanie zapewnić energię elektryczną mieszkańcom dobrze ocieplonego domu z pompą ciepła, natomiast wyprodukowany wodór mógłby być zastosowany dla elektromobilności.

Wodorowy panel słoneczny może wyprodukować 250 litrów wodoru w ciągu jednego dnia, gdy ich wydajność wynosi 15%. Powstały wodór znajduje się pod niskim ciśnieniem i zbieramy z paneli trafia do zbiornika centralnego. Taka forma przechowywania ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i koszty magazynowania.

„Wodór można przechowywać w skompresowanej formie przez nieograniczony czas. Oczywiście niektóre aplikacje nie wymagają kompresji lub będą korzystać z innych sposobów przechowywania.”

Jan Rongé, badacz z KU Leuven
Panele wodorowe Solhyd
Panele wodorowe, źródło: Solhyd

We wrześniu projekt opuścił uniwersyteckie laboratorium i został zainstalowany na 350m2 powierzchni produkcyjnej. Początkowo, produkcja ma obejmować małe instalacje pilotażowe, jednak do 2026 roku zespół ma zamiar produkować 5 tysięcy paneli w ciągu roku.

Naukowcy spodziewają się, że panele Solhyd na rynek wejdą już w 2026 roku, a ich cena powinna być zbliżona do obecnych paneli fotowoltaicznych.