Szkoła Kodowania Orange oferuje bezpłatne kursy programistyczne dla młodych kobiet

Kodowanie, programowanie (źródło: Pixabay)

Kodowanie, programowanie (źródło: Pixabay)

Fundacja Orange otwiera drogę do rozwoju kompetencji programistycznych dla kobiet w wieku 18 do 35 lat.

Czy kobiety mogą znaleźć miejsce w branży IT?

Branża IT dla kobiet zawsze była nieco ograniczona przez przekonania i stereotypy, dlatego też Fundacja Orange zdecydowała się na zapobieganie wykluczenia społeczno-cyfrowego kobiet, dając im szansę na rozwój w dziedzinie technologicznej. Aktualnie, zaledwie 30% osób zatrudnionych w IT to kobiety. To zmotywowało fundację do stworzenia zestawu kursów i Szkoły Kodowania.

„Zależy nam na tym, aby Polki uwierzyły, że wbrew stereotypom, branża cyfrowa nie musi być tylko dla mężczyzn. Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci.”

Maja Gruszczyńska, koordynatorka Szkoły Kodowania w Fundacji Orange

Fundacja Orange dla kobiet

Kursy mają nauczyć podstaw programowania w języku Java oraz Python, a także UX w kolejnej edycji. Zajęcia będą odbywały się zarówno stacjonarnie, na terenie Warszawy, oraz w trybie zdalnym dla określonych powiatów. Ponadto, uczestnicy kursu będą mogli wziąć udział w webinarach, prowadzonych przez ekspertów IT, a także otrzymać indywidualne doradztwo. Mimo wszystko, forma zdalna nie oznacza możliwości odbywania kursu w domu. Lokalizacja kursu ma odbywać się w 77 Pracowniach Orange, co jest dość sporym ograniczeniem.

Kurs Javy obejmuje 333 godziny szkolenia, Pythona – 280 godzin, natomiast kurs projektanta UX, który rozpocznie się wiosną przyszłego roku, obejmie 172 godziny.

Internetowy nabór zgłoszeń już trwa i będzie otwarty do 15 listopada 2022. Liczba miejsc na kursy jest ograniczona, a po procesie zgłoszenia fundacja wytypuje przyjęte na kurs osoby.

Branża IT dla kobiet, źródło: Pixabay

Nowa edycja Maker Woman

W ramach powtarzającego się projektu Maker Woman możliwe jest nauczenie się podstaw modelowania, druku 3D, stolarstwa, krawiectwa, a także obsługi urządzeń elektronicznych, frezarki CNC. Możliwe jest także stworzenie własnych prototypów, zgodnych z nurtem DIY. Wszystko to odbywa się za pomocą FabLabów, które dają szansę na rozwój w kreatywnych i wytwórczych kierunkach.

Orange Digital Center – kursy, które zapewnią przyszłość

Fundacja Orange prowadzi już kilka projektów w ramach Orange Digital Center, takie jak Szkoła Kodowania, FabLaby oraz Pracownie Orange, które pozwalają na rozwój kompetencji w miastach i wsiach. Dzięki czemu społeczne wykluczenie maleje, a osoby uczestniczące w kursach rozwijają się i odnajdują się na obecnym rynku pracy.

Jak wspomniałam, zapisy do projektu trwają do 15 listopada. Możecie to zrobić tutaj.

Exit mobile version