Jakiś czas temu pisałem o mikrokonsoli PocketStar, która w najszerszym miejscu mierzyła zaledwie 5 centymetrów. Dziś również mój wybór padł na maleńki sprzęt, a dokładniej na dwa telewizory TinyTV o ekranach o zabójczej wielkości nawet 0,6 cala!
TinyTV 2 i TinyTV Mini – naprawdę miniaturowe telewizory
Miniaturyzacja zaszła chyba o jeden krok za daleko. TinyTV 2 i TinyTV Mini to następcy ciekawego, aczkolwiek i nieco absurdalnego pomysłu mały telewizor firmy TinyCircuits Team. Pierwszy, nieco większy nowy model, to TinyTV 2, który ma wymiary 47,6 × 36,6 × 25,9 milimetrów i który wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz o wielkości 1 cala i rozdzielczości 216 na 135 pikseli. Wbudowana bateria pozwolić ma na ok. 2 godziny ciągłej pracy.
Drugi model to TinyTV Mini o wymiarach 26,3 × 23,8 × 21,9 milimetrów i kolorowym ekranie 0,6 cala o zawrotnej rozdzielczości 64 na 64 pikseli. Przypomnę, że średnica pięciozłotówki ma 24 milimetry, co powinno jasno zwizualizować Wam skalę tego urządzenia. W Mini również znajdziemy wbudowaną baterię, ta jednak z racji mniejszych rozmiarów wystarczy już tylko na ok. 1 godzinę działania urządzenia.
Wspólnymi cechami jest funkcjonalność obu tych urządzeń. Zarówno „dwójka”, jak i Mini, pozwalają na wgranie do pamięci urządzenia dowolnego materiału wideo (całkowita pojemność telewizora to 8 GB) lub streaming ekranu komputera na TinyTV – obie te czynności wykonamy poprzez kabel USB-C (którego nie dostaniemy w domyślnym zestawie sprzedażowym).
Tu i tu znajdziemy również procesor Raspberry Pi RP2040, a także głośnik, odbiornik podczerwieni (do sterowania telewizorem przy pomocy pilota – niedostępnego w sprzedaży, ale większość uniwersalnych pilotów powinna tu zadziałać – lub przy pomocy smartfona z IR) i podstawowe przyciski funkcyjne.
Jak pewnie się domyślacie, korzystanie z tego typu urządzenia w codziennych zastosowaniach nieco mija się z celem. Jest to raczej gadżet dla szalonych fanów technologii, choć oczywiście same telewizorki mogą znaleźć zastosowanie w, chociażby, przykładowych makietach mieszkań czy domach dla lalek.
Gdzie, kiedy i za ile?
Na koniec – standardowo – porozmawiajmy o pieniądzach. Jeszcze przez ponad dwa tygodnie, możecie wesprzeć projekt TinyTV i przy okazji zaopatrzyć się w ich niecodzienny telewizor. Zarówno TinyTV 2, jak i TinyTV Mini, kosztują 49 dolarów w podstawowej wersji, czyli około 235 złotych (+ koszta wysyłki, w przypadku Polski jest to aż 12 dolarów!). Płacąc 10 dolarów więcej, dostaniemy specjalną wersję telewizorka z przeźroczystą obudową.
Do wyboru są również inne, nieco droższe wersje TinyTV (różniące się limitowanym wyglądem), a także duet wybranych przez nas urządzeń (mogą być to zarówno dwa TinyTV 2 lub dwa TinyTV Mini, lub zestaw jednego TinyTV 2 i pojedynczego TinyTV). Wysyłka zakupionych TinyTV ma odbyć się już w marcu 2023 roku.