PocketStar | Źródło: Kickstarter.com

I to jest prawdziwa konsola przenośna. PocketStar ma zaledwie 5 cm… w najszerszym miejscu!

Jeśli SteamDeck i Nintendo Switch to dla Was stanowczo zbyt duże konsole przenośne i z sentymentem wspominacie chociażby malutkiego Game Boya Micro, to mam coś dla Was. Oto PocketStar – jedna z najmniejszych mikro konsol na rynku, której możliwości wcale nie są tak małe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

PocketStar – przenośna mini konsola, mniejsza od etui ładującego AirPodsów!

Już od paru lat można zauważyć modę na miniaturowe konsole. Zaczęło się od urządzeń stacjonarnych, takich jak PlayStation Classic czy Nintendo Classic Mini: Nintendo Entertainment System, jednak z czasem sporą popularnością zaczęły się cieszyć również przenośne „konsolo-breloczki” firm trzecich. I można powiedzieć, że PocketStar właśnie do tego grona się zalicza, choć aspiracje tego urządzenia są nieco większe.

PocketStar retro mini konsola przenośna gameboy oiot
PocketStar | Źródło: Kickstarter.com

Mało bowiem która inna tego typu konsolka może się pochwalić ekranem OLED o bardzo dobrych parametrach, a także zawrotną rozdzielczością 96 na 64 pikseli, co jednak w przypadku wyświetlacza o 0,95 cala nie powinno być zbyt dużym problemem. Całe urządzenie mierzy zaledwie 50 × 30 × 10 milimetrów i jest wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów.

Oprócz tego w urządzeniu znajdziemy zaskakująco potężny (jak na te wymiary) procesor, który powinien poradzić sobie nawet z grami 3D w 30 klatkach na sekundę. PocketStar ma jedynie krzyżak kierunkowy, a także dwa przyciski funkcyjne A i B, aczkolwiek producent zadbał tu również o przycisk wybudzania na górze urządzenia, a także wsparcie dla żyroskopu.

A w co możemy na tym zagrać? Oprócz ekskluzywnych gier, stworzonych przez Neo Retro Games, liczyć możemy na emulację gier z Game Boy’a, a także z konsoli Sega Master System. Oprócz tego – z racji tego, że oprogramowanie jest w pełni otwarte dla wszystkich – w przyszłości spodziewać się możemy fanowskich gier czy portów znanych klasyków. I, tak, na gadżecie tym odpalimy pierwszego Dooma, o czym nie zapomnieli się pochwalić sami twórcy 😉

Nie zabrakło oczywiście silnika wibracyjnego, głośnika, wbudowanej baterii, która powinna starczyć na ponad 5 godzin rozgrywki, a także nadajnika Bluetooth, który może połączyć się z innymi pobliskimi konsolkami (tak, urządzenie wspiera multiplayer!) lub ze smartfonem, w celu konfiguracji PocketStar w specjalnej aplikacji.

Gdzie, kiedy i za ile?

Standardowo, na koniec poruszę kwestię tego, jak PocketStar nabyć. Jeszcze przez najbliższych 6 dni w serwisie Kickstarter, prowadzona jest zbiórka finansowa na omawianą tu mini konsolę. Urządzenie to już dawno zebrało wymaganą kwotę (a nawet znacząco przewyższyło swój cel), ale nadal możecie wesprzeć akcję i jednocześnie zdobyć swój egzemplarz retro konsolki.

Co ważne, jeśli zrobicie to teraz, możecie liczyć na niższą cenę, niż ta, która będzie obowiązywała po premierze urządzenia na rynku. Na ten moment PocketStar kupić możecie za 49 euro (ok. 240 złotych) z darmową wysyłką do Polski. Przewidywana dostawa powinna się odbyć w kwietniu 2023 roku.

Cena moim zdaniem wydaje się dość adekwatna jak za taki gadżet – w końcu miniaturyzacja swoje kosztuje 😉