Raporty opublikowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznych to prawdziwa, skondensowana pigułka wiedzy o sytuacji rynku telekomunikacyjnego w Polsce i prognozach na najbliższe lata. Wśród dostępnych danych znajdują się również te, dotyczące przewidywanego rozwoju technologii 5G. Analizy, nie da się ukryć, są naprawdę optymistyczne.
Raporty UKE to kopalnia wiedzy
Na stronach Urzędu Komunikacji Elektrycznego pojawił się Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego za rok 2020. To kilka przejrzystych infografik, z których dowiemy się jak wyglądały, w ostatnim roku, poszczególne segmenty rynku:
- Internet stacjonarny;
- Internet mobilny;
- Telefonia stacjonarna;
- Telefonia VoIP;
- Telefonia ruchoma;
- Usługi wiązane;
- Usługi telewizyjne.
Nie lubimy internetu stacjonarnego, choć ten jest coraz lepszy
Jednym z raportów, który przyciąga naszą uwagę, jest ten dotyczący internetu stacjonarnego – to właśnie on stanowi bazę dla inteligentnego domu. Tymczasem, jak pokazuje raport, jak nikt w Europie, nie lubimy korzystać z tego typu łącz. Penetracja usługami internetu stacjonarnego na 100 mieszkańców to w Polsce zaledwie 20,8%. To zdecydowanie najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej.
Dzieje się tak, mimo że internet stacjonarny jest w Polsce coraz szybszy. Jak wskazuje raport, już 58,5% łączy ma przepustowość wyższą niż 100 Mb/s.
Niskiej popularności internetu stacjonarnego można się dziwić również z innego powodu. Na tle wydatków na internet ponoszonych przez mieszkańców z innych krajów Unii Europejskiej, w Polsce wciąż jest naprawdę bardzo tanio. Mniej płacą jedynie mieszkańcy Litwy i Węgier.
Wolimy internet mobilny i wkrótce przejdziemy na 5G
Skoro w w statystyce internetu stacjonarnego zajmujemy ostatnie miejsce w całej Unii Europejskiej, czy oznacza to, że w kwestii dostępu mobilnego jesteśmy pierwsi? Dokładnie tak! Penetracja usługami internetu mobilnego w Polsce, na 100 osób, to aż 190,3%, dzięki czemu zdecydowanie przywodzimy całej UE. Następne miejsca przypadły Estonii, Finlandii Danii i Łotwie.
Tyle w kwestii teraźniejszości, spójrzmy w przyszłość, a konkretnie na rok 2025. To właśnie wtedy, zgodnie z deklaracjami UKE, rynek mobilny w Polsce czeka przeskok technologiczny. Właśnie w 2025 roku sieć 5G wyprzedzi 4G pod względem liczby dedykowanych urządzeń do dostępu mobilnego.
Mając na uwadze, jak szybko rośnie udział urządzeń z 5G w ofercie operatorów i sklepów z elektroniką, to bardzo prawdopodobny scenariusz:
Jak, w 2025 roku, będziemy prezentować się na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej? Zgodnie z raportem, idealnie wpiszemy się w panujące trendy:
Pełna treść raportu dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Gorąco zachęcam wszystkich zainteresowanych do jej przejrzenia. Można tam znaleźć wiele interesujących danych, które pozwolą na wykształcenie własnego obrazu tego, jak obecnie wygląda rynek telekomunikacyjny w Polsce. Polecam!