Unia Europejska zainwestuje więcej pieniędzy w swoje programy kosmiczne, w tym w wystrzeliwanie rakiet, komunikację satelitarną oraz plany związane z eksploracją kosmosu. Wszystko to po to, aby dogonić konkurencję w postaci Chin czy firmy SpaceX.
Unia Europejska ma zamiar zainwestować większą ilość pieniędzy w wystrzeliwanie rakiet, komunikację satelitarną oraz ogólną eksplorację kosmosu. Wszystko to po to, aby zachować swoją konkurencję względem amerykańskich firm, a także ambicji Chin. Informacja została przekazana w rozmowie z serwisem Reuters przez jednego z komisarzy – Thierry’ego Bretona.
Unia Europejska zakasa rękawy
W ciągu ostatnich kilku dekad, Europa starała się stworzyć własny, niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej – tak, aby nie polegać do końca na amerykańskich i rosyjskich partnerach. Przykładem projektów, które zostały zrealizowane w ramach UE są chociażby rakiety Ariane czy rywalizujący z GPS system Galileo.
Niedawne pojawienie się kolejnej potęgi na rynku w postaci SpaceX (i rakiet wielokrotnego użytku) spowodowało, iż Unia Europejska chce pozostać konkurencyjna. W tle majaczą także Chiny, które równie skutecznie przygotowują swoje kosmiczne misje i mają bardzo zaawansowane plany związane z eksploracją kosmosu. Wśród nich warto wymienić chociażby pierwsze, udane lądowanie po drugiej stronie Księżyca.
Po raz pierwszy budżet Unii Europejskiej ma zostać wykorzystany do wsparcia nowych technologii kosmicznych oraz tych powiązanych z wystrzeliwaniem rakiet – w tym konstrukcji wielokrotnego użytku.
Unia Europejska podpisuje umowę
Unia Europejska we wspomnianym celu podpisała umowę o wartości jednego miliarda euro z Arianespace – firmą, która zajmie się innowacjami oraz dostarczaniem odpowiednich zamówień do wybranych projektów.
Kolejny budżet Unii Europejskiej ma zapewnić finansowanie w granicach 16 miliardów euro na rozwój ambicji kosmicznych regionu. Komisja Europejska ma także zapewnić bezpłatny dostęp do satelitów oraz innych technologii, aby pobudzić powstawanie startupów oraz nowych pomysłów w przemyśle.
UE w najbliższych latach będzie pracowała nad rozwojem nowego systemu satelitarnego, który zapewni szybki dostęp do internetu wszystkim Europejczykom.