SpaceX zbuduje pływające porty kosmiczne. Polecimy z nich na Księżyc i Marsa
fot. SpaceX

SpaceX zbuduje pływające porty kosmiczne. Polecimy z nich na Księżyc i Marsa

SpaceX planuje rozpocząć budowę pływających portów kosmicznych dla misji na Księżyc oraz Marsa. Te same platformy będzie można także wykorzystać do naddźwiękowych podróży po Ziemi.

Elon Musk przyznał na Twitterze, iż SpaceX faktycznie jest zainteresowane budową specjalnych, pływających portów kosmicznych. Informacja pojawiła się zaraz po tym, jak jeden z entuzjastów SpaceX zwrócił uwagę na ofertę pracy przedsiębiorstwa, która to skupia się na poszukiwaniu inżynierów oraz techników odpowiedzialnych za rozwój wspomnianej platformy.

Według Elona Muska, każdy z portów będzie znajdował się w odległości zaledwie kilku kilometrów od gęsto zaludnionych obszarów na Ziemi. Odległość ma być jednak na tyle mała, iż będzie ona szybka do pokonania za pośrednictwem chociażby specjalnej łódki.

Rakieta Falcon do wielu zadań

Za naddźwiękowe podróże nad powierzchnią Ziemi miałaby odpowiadać rakieta Falcon. Na niej Elon Musk chce umieścić statek Starship, który będzie w stanie zabrać w podróż kilku pasażerów jednocześnie. Tego typu rozwiązanie ma skrócić czas podróży długodystansowych – do tej pory jednak SpaceX komunikowało rozwój tego projektu na zasadzie stricte marketingowej. Jak widać przedsiębiorstwo faktycznie będzie chciało go chociaż częściowo zrealizować. Przy wykorzystaniu podróży naddźwiękowej nad powierzchnią Ziemi, przelot między Paryżem a Nowym Jorkiem trwałby niecałą godzinę.

Podczas prezentacji opisywanego pomysłu prawie trzy lata temu, Elon Musk zapewniał, iż transport wykorzystywany przez SpaceX zrewolucjonizuje podróże.

Na Księżyc i Marsa

To jednak nie ziemskie podróże są największą aspiracją SpaceX. Firma chce być pierwszym przedsiębiorstwem, które stworzy rozwiązanie pozwalające na swobodne podróżowanie pomiędzy bazami na Ziemi, a Księżycem oraz Marsem. Elon Musk nie podał żadnych dat, w których tego typu technologia zostanie uruchomiona, ale można spodziewać się, że minie jeszcze kilka naprawdę dobrych lat zanim tego typu wizja stanie się rzeczywistością.

Dobrze jednak wiedzieć, że amerykańska firma działa na całego. Każdy krok przybliża SpaceX do zrewolucjonizowania nie tylko transportu, ale uruchomienia zupełnie nowego trendu w podróżach kosmicznych.