huawei 5g

199 milionów smartfonów z 5G w 2020. Spory wzrost względem 2019

Co prawda tematyce smartfonów jako takich poświęcony jest nasz portal – matka (Tabletowo oczywiście), to jednak również na oiot.pl będziemy tę tematykę czasem poruszać. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z ciekawymi danymi na temat rynku smartfonów z 5G – a tak jest właśnie w tym przypadku.

Jeśli mniej lub bardziej śledzicie to, co dzieje się na rynku smartfonów, doskonale wiecie, że modeli z 5G jest jak na lekarstwo. Wszystko za sprawą tego, że sieć 5G jest – póki co – bardzo słabo rozwinięta w większości krajów świata. Dość powiedzieć, że w samej Polsce póki co trwają jedynie testy – mniej lub bardziej szeroko zakrojone, do tego mniej lub bardziej komercyjne.

Kupowanie smartfona z 5G w Polsce jest z pewnością przyszłościowe, ale na ten moment nie ma żadnego sensu. I nie tylko w Polsce. Właśnie dlatego sama dostępność modeli z 5G jest bardzo mocno ograniczona, efektem czego smartfony te w 2019 roku miały zaledwie 1% całego rynku.

Ale to się szybko zmieni

Według Strategy Analytics smartfony z 5G w 2020 roku mają stanowić już aż 15% rynku smartfonów. Konkretnie ma to być 199 milionów egzemplarzy dostarczonych przez poszczególnych producentów. Do 2025 roku liczba ta ma się zwiększyć do… jednego miliarda, za sprawą zarówno rozwoju sieci 5G, jak i większej dostępności tańszych modeli ją obsługujących.

Raport wspomnianej firmy zakłada, że aż 90% rynku smartfonów z 5G w 2020 roku będzie należało do pięciu krajów: Chin, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Japonii i Niemiec. I nie ma w tym nic dziwnego – to właśnie tam rozwój 5G postępuje najszybciej.

199 milionów smartfonów z 5G w 2020. Spory wzrost względem 2019

Po co 5G w smartfonach?

5G to rewolucja potrzebna rozwojowi rynku internetu rzeczy (IoT). W przypadku smartfonów będzie odgrywała bardzo istotną rolę głównie w szybkości pobierania danych, jak i w graniu w chmurze (cloud gamingu). Wystarczy spojrzeć na to, ile ciekawych usług tego typu pojawia się na rynku: NVIDIA GeForce Now, Google Stadia czy xCloud. Do korzystania z nich wymagane jest szybkie łącze internetowe – LTE ledwo daje radę. 5G będzie nieocenione.

A jeśli chodzi o smartfony z 5G aktualnie dostępne w Polsce – jest ich niewiele. Są to: Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Orange Neva Jet (czyli ZTE Axon 10 Pro 5G), Huawei Mate 20 X 5G. Wkrótce do sprzedaży trafi też Xiaomi Mi 10 5G.

Recenzje pierwszego i ostatniego z wymienionych modeli z całą pewnością niebawem przeczytacie na Tabletowo.pl.

źródło: gizmochina