Bitdefender opowiada, jak, za pomocą przynęt na hakerów sprawia, że prawdopodobieństwo ataku na nasze smart-żarówki ciągle spada.
Smart przynęty na smart hakerów
Jak wyczytać możemy z najnowszego raportu pochodzącego z laboratoriów firmy Bitdefender, sprzęty IoT stanowią już prawie połowę (42% aby być dokładnym) całkowitej liczby urządzeń podłączonych do internetu.
Biorąc pod uwagę jak stosunkowo nową rodziną urządzeń są produkty IoT, jest to wynik wzbudzający nie tylko szacunek, ale również i obawy. O ile nad bezpieczeństwem naszych komputerów zazwyczaj czuwa antywirus w jakiejkolwiek postaci (czy to chociażby wspomniany Bitdefender, czy nawet domyślnie zainstalowany Windows Defender), to jaką możemy mieć pewność, że tak samo dobrze chroniona jest nasza żarówka, albo odkurzacz?
Aby to sprawdzić, firma Bitdefender umieściła w sieci swoje własne, specjalnie spreparowane atrapy urządzeń IoT. Te swego rodzaju przynęty na hakerów miały służyć temu, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak cyberprzestępcy radzą sobie z tego typu produktami. Jakie są tego wyniki?
1,5 miliona prób nawiązania połączenia na każde 15 minut
Nie trzeba było długo czekać na wyniki tego typu eksperymentu. Pierwsze 1,5 miliona prób nawiązania połączenia przynęty Bitdefendera odnotowały już po 15 minutach od uruchomienia. Co prawda, nie wszystkie okazały się skuteczne, ale i tych udało się nazbierać ponad 8,5 miliona w ciągu 24 godzin. Dzięki tego typu działaniom firmie udaje zbierać się ponad 200 niebezpiecznych plików na każdą godzinę działania, co oczywiście przekłada się na możliwość ich analizy i blokowania w przyszłości.
Jak podaje Bitdefender, liczba podejrzanych incydentów związanych z urządzeniami IoT, od stycznia do czerwca tego roku, wzrosła aż o 46%. To zdecydowanie daje do myślenia jeśli chodzi o kwestię tego, jak ważne są prawidłowe zabezpieczenia w naszych smart produktach. Z kolejnych ciekawych danych jakie podaje Bitdefender wynika również, że skanowanie portów jest nadal najbardziej popularnym atakiem (56% wszystkich incydentów).
Kolejnym stosunkowo popularnym sposobem na przejęcie naszych danych (23% ogółu) jest także kradzież hasła za pośrednictwem protokołu HTTP, który szczęśliwie coraz częściej zastępowany jest bezpieczniejszym HTTPS. Eksperci firmy Bitdefender zalecają również, aby zadbać o nasz domowy router, poprzez dokonanie aktualizacji jego oprogramowania. Wielu producentów zapewnia bowiem łatki bezpieczeństwa dla swoich modeli nawet długie lata po ich produkcji.