Ford

Ford i Google łączą siły. Android trafi do samochodów

Ford i Google ogłosiły nowe, sześcioletnie partnerstwo strategiczne, w ramach którego obie marki będą pracować nad nowymi technologiami. Google zainstaluje również Androida na pokładzie samochodów Forda. Samo oprogramowanie będzie odpowiedzialne za sterowanie ekranami informacyjno-rozrywkowymi w milionach samochodów. Wszystko to już od 2023 roku.

Android, który trafi do samochodów Forda umożliwi kierowcom szybki dostęp do Map Google oraz do Asystenta Google w ramach obsługi poleceń głosowych – bez konieczności wykorzystania samego smartfona. Do tej pory, pojazdy Forda działały w oparciu o zastrzeżony przez producenta system Sync, działający od 2007 roku. Nie jest jasne czy Ford będzie dalej utrzymywał nazwę Sync w swoim ekosystemie.

Od 2023 roku, samochody Forda zaczną również oferować samochodową wersję Sklepu Google Play, do pobierania aplikacji, audiobooków oraz podcastów.

Ford rozpoczyna współpracę z Google

Co ciekawe, oprócz instalowania Androida w samochodach Forda, Google będzie także preferowanym dostawcą amerykańskiej marki w zakresie przechowywania danych w chmurze. Ford będzie korzystał ze sztucznej inteligencji i możliwości analitycznych Google do lepszej interpretacji danych, które gromadzi z własnych pojazdów. Finalnym celem jest oczywiście polepszenie obsługi klienta, marketingu oraz samych procesów produkcyjnych.

W ramach partnerstwa, Google i Ford utworzą jednostkę o nazwie Team Upshift, która będzie pracowała nad takimi rozwiązaniami, jak między innymi ulepszanie zakupu samochodów w trybie online przy użyciu indywidualnych danych klientów.

Interfejsy użytkownika i samochodowe systemy nawigacyjne stały się krytyczne dla klientów z branży motoryzacyjnej – przekazała Kristin Kolodge z J.D Power.

Nie ma co się temu dziwić. Właściciele samochodów przyzwyczaili się do łatwości użytkowania oraz obsługi wszystkich systemów – szczególnie tych, które znali do tej pory ze swoich smartfonów.

Ford nie ujawnił warunków finansowych nowego układu z Google.