Hiszpańskie miasto Malaga uruchomiło pierwszy, autonomiczny autobus elektryczny. To pierwszy tego typu projekt w Europie. Konstrukcja będzie w stanie zabrać na pokład do 60 pasażerów, krążąc po ośmiokilometrowym odcinku.
Projekt rozpoczęty przez hiszpańską Malagę ma na celu promowanie autonomicznej technologii w transporcie. Autobus wykorzystywany przez władze miasta jest wyposażony w czujniki i kamery, które korzystają ze sztucznej inteligencji do podejmowania decyzji na podstawie danych zarejestrowanych bezpośrednio na trasie. Oczywiście za kierownicą siedzi kierowca, który gdy tylko trzeba może przejąć kontrolę nad autobusem. Hiszpańskie prawo zabrania bowiem na jazdę pojazdów bez kierowcy w kabinie.
Autonomiczne autobusy ruszają w Hiszpanii
Malaga nie jest jedynym miastem i regionem, który testuje podobne rozwiązania. W kilku europejskich miastach, w tym w Kopenhadze i Hamburgu przeprowadzono stosowne testy z udziałem ośmioosobowych pojazdów autonomicznych bez kierowcy – w przypadku Hiszpanii jest to jednak pierwszy tego typu przypadek, w którym włodarze zdecydowali się na użycie autobusu o regularnych rozmiarach.
Szef południowego oddziału hiszpańskiej firmy transportowej Avanza, Rafael Durban Carmona przekonuje, że autobus w Maladze zawsze wie, gdzie się znajduje oraz co go otacza. Konstrukcja jest w stanie współpracować ze światłami drogowymi, które są wyposażone w czujniki ostrzegające autobus przed zmianą światła.
Avanza współpracuje przy projekcie autonomicznego autobusu z 11 partnerami, w tym Politechniką w Madrycie.
Na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wyglądają plany Hiszpanów na dalszy rozwój swojej technologii, ale już teraz wygląda ona naprawdę imponująco.