Dyrektor The Robotic Spine Institute of Las Vegas, doktor Kornelis Poestra, przeprowadził operację kręgosłupa przy użyciu headsetu AR. Sytuacja jest o tyle zdumiewająca, że była to pierwsza taka operacja na świecie. Jak to dokładnie wyglądało?
Dr Poelstra i jego gabinet działali we współpracy z kliniką The Nevada Spine Clinic. Ukończyli procedurę tylnej fuzji lędźwiowej u pacjenta, a przez cały czas korzystali z platformy robotycznej Mazor X, firmy Medtronic, zintegrowanej z headsetem xvision firmy Augmedics.
Takie podejście umożliwiło skrócenie przebiegu operacji. Zwykle, ten dość inwazyjny i długotrwały zabieg, wymaga od sześciu do siedmiu godzin pracy chirurga. Zastosowana procedura, gdy chirurg korzystał z headsetu AR, który był połączony z robotem Mazor X, skróciła czas operacji do niecałych dwóch godzin.
No dobrze, ale jak to się stało, że robot wykonał te same czynności praktycznie trzy razy szybciej? Umożliwił to hełm rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki niemu chirurg mógł dokładniej zidentyfikować i wskazać miejsca umieszczenia implantów w ciele pacjenta.
Jak podają źródła, w tym przypadku wszczepiono pacjentowi pręt niskoprofilowy MoRe o średnicy 4,5 mm, wykonany ze stopu molibdenu i renu. Pręt został połączony z systemem śrub nasadowych MiRusEuropa.
A jak wyglądał przebieg operacji?
AR może w przyszłości podnieść jakość opieki zdrowotnej
Przed zabiegiem, ortopeda i chirurg, specjalizujący się w neurologii, wykorzystują platformę robotyczną do zaplanowania rozmieszczenia pręta oraz systemu śrub.
Takie podejście sprawia, że cała operacja jest znacznie mniej inwazyjna, a równocześnie o wiele bardziej wydajna. Umożliwia skrócenie czasu zabiegu oraz zmniejsza uszkodzenia tkanek miękkich w porównaniu z tradycyjnym podejściem. Pacjent może się ponadto cieszyć szybszym powrotem do zdrowia i gojeniem ran. Wygląda na to, że każda strona dużo zyskuje na wykorzystaniu AR.
Po zakończeniu etapu „planowania” dr Poelstra zakłada headset xvision i przeprowadza operację w świecie rzeczywistości rozszerzonej. Może tam również śledzić trójwymiarowy plan anatomiczny pacjenta, który przygotował razem z zespołem w poprzednim etapie zabiegu.
Doktor często wykorzystuje platformę robotyczną Mazor X do wykonywania mniej inwazyjnych zabiegów. W ten sposób, nawet bez headsetu AR, może zwiększyć wydajność i precyzję operacji oraz, co najważniejsze, zmniejszyć czas, kiedy pacjent musi pozostać pod wpływem znieczulenia.
Kornelis Poestra uzyskał doktorat z inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie Groningen w Niderlandach. Od tamtej pory znajduje się na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o sektor robotyki kręgosłupa. Opisywana w tym tekście procedura pomaga w fuzjach kręgosłupa, a sam doktor przeprowadził już ponad 1000 równie skomplikowanych operacji.
Połączenie robotyki i rzeczywistości rozszerzonej może przynieść jeszcze lepsze efekty, niż wykorzystywanie ich oddzielnie. Z pewnością, warto będzie to zobaczyć.