Uran
Uran, źródło: Pixabay

Mikroreaktor jądrowy – przyszłość dla energetyki?

Podczas gdy świat przygotowuje się na wyjątkowo drogą i kosztowną zimę, naukowcy opracowują mikroreaktory jądrowe, które będzie można przewozić w ciężarówce. Choć udział energetyki atomowej w światowej produkcji energii maleje i, po raz pierwszy spadł poniżej 10%, odkrywcy dalej wierzą, że to jeszcze nie koniec energii atomowej.

Obawy związane z mikroreaktorami

Świat, po katastrofach w Czarnobylu czy w Fukushimie, obawia się energetyki jądrowej. Również możliwość wykorzystania elektrowni atomowych jako „zakładników” i groźby w wojnie nuklearnej spędzają sen z powiek, szczególnie tym, którzy bacznie obserwują walki w Ukrainie. Mimo to, przede wszystkim w Chinach, powstają kolejne, nowoczesne i ogromne elektrownie jądrowe.

Elektrownie atomowe wytwarzają 8 tysięcy więcej energii w porównaniu do elektrowni, wykorzystujących paliwa kopalne, jednocześnie są przyjazne dla środowiska, rzecz jasna z pominięciem awarii, jednak zajmują ogromną powierzchnię. Dlatego też naukowcy postanowili zmniejszyć rozmiary reaktorów tak, aby zajmowany teren zmniejszyć.

Tradycyjny reaktor jądrowy, a raczej jego pręty paliwowe, wymagają intensywnego chłodzenia, aby nie było możliwości stopienia się rdzenia reaktora. Zazwyczaj do chłodzenia wykorzystuje się wodę, a jej niedobory lub niewystarczające chłodzenie stwarza spore niebezpieczeństwo. Dlatego badacze postanowili do chłodzenia mikroreaktora wykorzystać sól, dzięki której nie ma potrzeby stosowania prętów paliwowych. To właśnie w soli dochodzi do rozpuszczenia się produktów ubocznych procesu tworzenia energii, które charakteryzuje wysokie, szkodliwe promieniowanie.

Mikroreaktor jądrowy
Mikroreaktor jądrowy, źródło: Oak Ridge National Laborator

Dlaczego sól jest doskonała dla mikroreaktorów?

Sól charakteryzuje wysoka temperatura topnienia, która wynosi około 550 st. C, dzięki czemu wychłodzenie się produktów ubocznych jest szybsze niż w wodzie. Sól, dzięki procesowi absorpcji, pochłania nadmiar energii cieplnej, jednak jej właściwości nie pozwalają na stopienie się, dlatego praktycznie niemożliwe jest, aby rdzeń uległ uszkodzeniu.

Dodatkowym atutem dla mikroreaktorów ze stopioną solą jest możliwość ponownego wykorzystania soli, po jej odpowiednim oczyszczeniu oraz odzyskaniu cennych pierwiastków w postaci np. kobaltu, złota czy platyny.

Obecna forma mikroreaktora jądrowego może zapewnić energię elektryczną dla tysiąca domów.