Filozof

Filozoficzne AI pomoże Ci znaleźć sens życia

Niedawno opisywaliśmy model sztucznej inteligencji, który odpowiedział na niektóre filozoficzne pytania ludzkości. Okazało się, że wiele ankietowanych preferowało wypowiedzi AI. Dzięki nowemu generatorowi tekstu firmy OpenAI, nazwanego GPT-3, teraz każdy może zadać nurtujące pytanie cyfrowemu filozofowi.

2000 lat wstecz

System ten stworzył Murat Ayfer, kanadyjski programista. Przyznaje on, że sztuczna inteligencja nie ma swoich oryginalnych opinii, lecz jedynie imituje przemyślenia innych. Oznacza to, że czasami może odpowiedzieć w inny sposób na te same zapytania.

Filozoficzne AI pomoże Ci znaleźć sens życia
Jaki jest sens życia? / fot. Philosopher AI via TNW

Okazuje się, że system ten komfortowo odpowiada na popularne pytania, na przykład o sensie życia. Możemy zobaczyć to powyżej.

W przypadku delikatniejszych kwestii, AI wycofuje się z odpowiedzi. System ten naprawdę przypomina więc człowieka…

Dlaczego model ten zachowuje się w ten sposób? Jak mówią entuzjaści AI, być może system nauczył się odpowiadać tylko na egzystencjalne pytania, a nie polityczne i kontrowersyjne, które z kolei ma odrzucać.

Cyfrowy filozof

Ten potencjalny problem można jednak ominąć. Jak się okazało, wystarczy zmienić kolejność słów, a nasz cyfrowy filozof nagle dzieli się swoją opinią na każdy temat.

Filozoficzne AI pomoże Ci znaleźć sens życia
Czy psy idą do Nieba? / fot. PhilosopherAI via TNW

W wielu przypadkach działa też dodanie jednego słowa do naszego pytania.

Filozoficzne AI pomoże Ci znaleźć sens życia
Czy wszystkie psy idą do Nieba? / fot. PhilosopherAI via TNW

Murat Ayfer nie wypowiedział się na temat odrzucania niektórych pytań, lecz tak wyraził się o celu stworzenia tego modelu AI:

Fundamentalnie, jest to eksperyment systemu GPT-3, mający zbadać bezpieczeństwo, niezawodność oraz balans pomiędzy przewidywalnością i nieprzewidywalnością otrzymywanych wyników.

„[This is a] fundamentally a GPT-3 experiment in output safety, reliability, and the fine balance between predictability and unpredictability.”

Plany programisty opierają się teraz na implementacji swojego systemu w grze lub programie.

Cyfrowego filozofa możemy znaleźć tutaj. Zachęcam do zadania mu kilku pytań.