ABB Ability
ABB Ability

Nowoczesny monitoring ograniczy awaryjność maszyn w ramach Przemysłu 4.0

Towarzystwo ubezpieczeniowe Ergo Hestia poinformowało o rozpoczęciu współpracy z firmą ABB, działającą w branży automatyki, energetyki oraz robotyki. Koncern opracował rozwiązanie, które ma znacząco obniżyć awaryjność maszyn i urządzeń produkcyjnych, dzięki nowoczesnej technologii i stałemu monitoringowi.

Zaawansowany system ABB Ability wspomoże kontrolowanie stanu maszyn w firmie produkcyjnej

Wspólne działania obu przedsiębiorstw związane są ze sporą obecnością towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia w branżach produkcyjnych. Firma z Sopotu jako pierwsza na polskim rynku ubezpieczeń zdecydowała się na zatrudnienie inżynierów ryzyka, którzy zaalarmowali o wielu przypadkach uszkodzenia maszyn i urządzeń w wyniku braku stałego monitoringu ich pracy.

Opracowany przez szwajcarską firmą ABB system Ability Smart Sensor pozwoli na kontrolowanie pracy silnika z wykorzystaniem zaawansowanych czujników bezprzewodowych. Sensory monitorują kluczowe parametry sprzętu, takie jak oddziałujące drgania czy temperatura. W przypadku zbyt wysokich wartości, osoby zarządzające parkiem maszynowych zostaną natychmiast zaalarmowane. Wykorzystana do tego będzie dedykowana aplikacja na smartfony, chmura klienta oraz usługa sieciowa, pozwalająca na sprawdzenie stanu sprzętu nawet z drugiego końca świata.

ABB Ability
Źródło inforgrafiki: ABB

Już teraz obie firmy pracują nad rozwiązaniem pozwalającym na monitorowanie stanu różnego rodzaju łożysk oraz pomp, na przykład cieczy czy temperaturowych. Warto wspomnieć, że od początku tego roku usługa monitoringu urządzeń jest dostępna w ofercie ubezpieczeniowej Ergo Hestii.

– Od kilku miesięcy trwają intensywne testy systemu u wybranych klientów ERGO Hestii. Na bieżąco zbieramy wszelkie sugestie i uwagi, które mogą usprawnić proponowane rozwiązania – tłumaczy Hubert Karpiński z ERGO Hestii, odpowiedzialny za systemy prewencyjne IoT. – Opinie klientów są bardzo pozytywne, a nawet entuzjastyczne – dodaje.

Nowoczesne technologie coraz częściej wspierają przemysł i branże produkcyjne. Wystarczy chociażby przypomnieć o fabryce warzyw bez słońca. Natomiast nowe sensory optyczne Sony są w stanie same liczyć, ile osób znajduje się w placówce handlowej.

Źródło zdjęcia głównego: pexels.com/@tiger-lily