Adobe

Adobe zamieni niebo na zdjęciu za pomocą Sztucznej Inteligencji

Firma Adobe, producent programu Photoshop, od kilku dobrych lat wprowadza do niego funkcje napędzane sztuczną inteligencją. Od automatycznego zaznaczania obiektu na pierwszym planie, przez inteligentne upiększanie zdjęcia, aż do dzisiejszej nowości. Już niedługo, w Photoshopie będziemy mogli zamienić niebo na naszym zdjęciu na dowolne inne. Dlaczego to jest ważne?

Wolność ponad wszystko

Nie bez powodu niektórzy fotografowie całkowicie odrzucają zdjęcia, które nie zostały zrobione podczas złotej godziny. Klimatyczne oświetlenie, które wprowadza zachód Słońca, to jednak tylko jedna część układanki. Dobrze wyglądające niebo jest równie ważne.

Adobe zamieni niebo na zdjęciu za pomocą Sztucznej Inteligencji
Tak wygląda zastąpione niebo w programie Photoshop / fot. Adobe via YouTube

Adobe dobrze o tym wie. Dlatego właśnie funkcja zastąpienia nieba już niedługo zagości w menu programu Photoshop. Po jej wybraniu zobaczymy kilkanaście wyselekcjonowanych zdjęć nieba w różnych porach dnia. Teraz czas na sztuczną inteligencję.

Pokaż, co potrafisz

Adobe na pewno wykorzystuje w tym procesie swoje poprzednie narzędzia napędzane AI, w szczególności oddzielanie obiektów na pierwszym i drugim planie. Co więcej, jeśli wybierzemy zdjęcie nieba w wyraźnie innej porze dnia, niż na naszym oryginalnym obrazie, Photoshop automatycznie dostosuje temperaturę, odcień i jasność reszty elementów.

Narzędzie na razie jest w wersji beta / źródło: Adobe – YouTube

Jak zawsze, w drastycznie różnych przypadkach (np. nocne niebo na zdjęciu zrobionym w dzień), funkcja ta może nieco szwankować. Na pewno jednak uwolni kreatywność wielu (mniej lub bardziej) odważnych fotografów.

Więcej o tym narzędziu, i innych funkcjach napędzanych systemem Sensei AI, dowiemy się na konferencji Max w październiku.