AI

AI pomoże Ci znaleźć nową muzykę na Spotify. Oto narzędzie Andrson

Sztuczna inteligencja po raz kolejny może się do czegoś przydać. Tym razem narzędzie AI Andrson zostało stworzone do tego, aby podpowiedzieć użytkownikom więcej muzyki, bazując na popularnym zestawieniu Wrapped, udostępnianym każdego roku przez Spotify. Jak to działa?

Andrson to firma, która rozwija algorytm dopasowywania muzyki, zaprojektowany do wyszukiwania utworów, które brzmią podobnie do tych, jakie już słyszeliśmy. Na ten moment produkt firmy ma ułatwić wytwórniom muzycznym znalezienie potencjalnych gwiazd, ale to nie jedyna rzecz, do której może się przydać.

Firma uruchomiła bowiem ReWrapped, czyli funkcję, która analizuje ulubione utwory w Spotify i jest w stanie podpowiedzieć utwory podobne do ulubionych artystów, których obserwujemy i słuchamy.

AI Andrson znajdzie więcej muzyki

Sztuczna inteligencja rozwijana przez Andrson będzie w stanie podpowiedzieć użytkownikom zupełnie nowe utwory oraz artystów, którzy potencjalnie mogą im się spodobać. W szerszym zastosowaniu, AI będzie faktycznie pomagało wytwórniom kreować nowe gwiazdy z niszowych artystów i oczywiście zarabiać na nich pieniądze.

Twórcy na swojej stronie chwalą się, że ich algorytm został przetestowany i jest uczony na setkach godzin muzyki. Całość działa w oparciu o skanowanie listy odtwarzania Spotify Wrapped, dostępną pod koniec każdego roku – w 2020 roku z tego typu playlisty skorzystało 90 milionów użytkowników.

System na ten moment nie jest doskonały, bowiem może działać jedynie na ograniczonej bazie danych, ale wygląda na to, że samo AI wraz z czasem będzie uczyło się coraz lepszego dopasowania na podstawie informacji przesyłanych przez użytkowników.

Warto wziąć także poprawkę, że jeśli coś brzmi podobnie do tego, co lubimy, to niekoniecznie może nam się spodobać. Podobieństwo nie jest oczywistym gwarantem sukcesu, ale i tak świetnie, że narzędzia typu AI Andrson powstają.

W przyszłości mogą one bowiem zapobiec nużącemu odtwarzaniu w kółko tej samej muzyki.