Airbus rozpoczyna testy bezzałogowych lotów opartych o 5G
fot. Unsplash.com

Airbus rozpoczyna testy bezzałogowych lotów opartych o 5G

Singapurski operator M1 nawiązał współpracę z firmą Airbus w celu przetestowania bezzałogowych statków powietrznych, latających w oparciu o sieci bezprzewodowe 5G. Testy pozwolą ocenić czy wspomniane pojazdy mogą bezpiecznie i skutecznie wykonywać operacje powietrzne w wyznaczonych strefach.

Współpraca Airbusa wraz z singapurskim operatorem M1 będzie opierała się o wykorzystanie sieci bezprzewodowych nowej generacji. Obaj partnerzy będą także korzystali z pomocy instytucji takich, jak Infocomm Media Development Authority oraz Port Authority of Singapure. Przed rozpoczęciem testów, Airbus oraz M1 ubiegali się o odpowiednie zezwolenia związane z przeprowadzaniem symulacji lotów nad wybranymi obszarami.

Nowa mobilność w miastach

Współpraca Airbusa oraz M1 zakłada wykorzystanie sieci 4G oraz 5G w celu stworzenia nowych metod transportu w dużych miastach. Oprócz łączności z samym pojazdem autonomicznym, firmy będą także zbierały dane powiązane z pozycjonowaniem geograficznym oraz wpływem zakłóceń podczas przesyłania danych na bezpieczeństwo samego lotu. Operator M1 będzie odpowiedzialny za ocenę stabilności całego połączenia oraz agregację danych podczas przełączania się między 4G a 5G.

Ponadto, singapurski operator M1 ma współpracować także z firmą TeamOne Technologies w celu stworzenia i zaprojektowania certyfikowanego modemu komunikacyjnego 5G, który zostanie wykorzystany do operacji lotniczych. Samo urządzenie będzie modelem referencyjnym dla nowych pojazdów, które w przyszłości będą latały nad miastami na całym świecie.

Airbus rozpoczyna testy bezzałogowych lotów opartych o 5G
fot. Unsplash.com

Cel: spójny ekosystem

Dyrektor generalny singapurskiego M1 powiedział, iż partnerstwo Airbusa z operatorem będzie prawdziwym testem i sprawdzianem dla przyszłości kształtowania się technologii mobilnego lotnictwa w miastach – przy wykorzystaniu sieci 5G. Dzięki tej współpracy obie marki mają także ustalić kluczowe wskaźniki wydajności sieci komórkowych 5G oraz ogólne wymagania, które pozwolą bezzałogowym systemom lotniczym pełnić swoją funkcję.

Nowa mobilność to jednak dopiero początek. Singapurczycy już teraz myślą o tym, jak zintegrować bezzałogowe statki z innymi częściami miejskiej infrastruktury. W maju bieżącego roku firma IBM zaprezentowała plany współpracy z M1 oraz Samsung Electronics, które zakładają scalenie z 5G lokalnych przedsiębiorstw z branży produkcyjnej.