algorytmy

Algorytmy sterujące protezami? Wystarczy małe urządzenie

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, opracowali urządzenia do noszenia, które, przy pomocy odpowiednich algorytmów będzie mogło pozwolić kontrolować protezy i inne sprzęty elektroniczne. To może być mała rewolucja dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowe urządzenie,. stworzone przez kalifornijskich naukowców, wykorzystuje kombinację biosensorów oraz oprogramowania opartego o algorytmy i sztuczną inteligencję. W ten sposób, akcesorium jest w stanie zidentyfikować gesty dłoni, które osoba zamierza wykonać – analizując sygnały przesyłane prosto z ramienia. To kolejny krok, który pozwala usprawnić komunikację na linii człowiek-komputer i oferuje znaczne korzyści dla samego użytkownika.

Algorytmy będą w stanie przewidywać ruch

Algorytmy stworzone przez naukowców inspirowane są naturalną komunikacją neuronów w ludzkim mózgu. Całość jest w stanie także automatycznie się aktualizować, kiedy otrzyma nowe informacje – takie, jak chociażby, potliwość ramienia.

„W przypadku rozpoznawania gestów, sygnały będą zmieniać się w czasie, co może wpłynąć na finalne działanie modelu sztucznej inteligencji” – wyjaśnił współautor badania, Ali Moin w oficjalnym oświadczeniu. Naukowcom udało się jednak znacznie poprawić dokładność klasyfikacji informacji w swoim algorytmie, co przekłada się na sposób działania technologii.

Cała technologia została zamknięta w postaci specjalnej opaski na ramię, która jest w stanie dopasować się do ruchów użytkownika. Konstrukcja składa się z 64 specjalnych elektrod – każda z nich wykrywa sygnały elektryczne pochodzące z wielu punktów na ramieniu.

Wszystkie obliczenia algorytmu są wykonywane bezpośrednio na układzie znajdującym się w samej opasce. Ali Moin uważa, że tę technologię da się skomercjalizować i wprowadzić na szeroką skalę do użytkowania przez samych pacjentów.  

Protetyka jest jednym z ważniejszych zastosowań algorytmów i sztucznej inteligencji w medycynie – ma ona oferować w przyszłości bardzo intuicyjne sterowanie przy pomocy interakcji człowieka z maszyną.

Wciąż jednak jesteśmy daleko od taniego, sprawnie działającego rozwiązania.