Chcesz poczuć się jak Alicja w Krainie Czarów? Wystawa w VR Ci to umożliwi
fot. HTC Vive Arts i V&A

Chcesz poczuć się jak Alicja w Krainie Czarów? Wystawa w VR Ci to umożliwi

HTC Vive Arts poinformowało o nawiązaniu współpracy z londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta. Jej owocem ma być wirtualna wystawa „Alice: Curiouser and Curiouser”, która przeniesie zainteresowanych widzów w świat z popularnego filmu „Alicja w Krainie Czarów”.

Rusza sprzedaż biletów do wirtualnego świata Alicji w Krainie Czarów

Szalejąca na świecie pandemia uniemożliwiła, w większości krajów, korzystanie z szeroko pojętej kultury, takiej jak kina, teatry czy muzea. Wiele z nich jednak stara sobie radzić w inny sposób. Jednym z nich jest londyńskie muzeum Wiktorii i Alberta (V&A), które podjęło współpracę z HTC Vive Arts i stworzyło wystawę w świecie wirtualnym dzięki VR.

Na wydarzenie ruszyła już przedsprzedaż biletów, a premiera „Alice: Curiouser and Curiouser” zaplanowana jest na 27 marca 2021 roku. Będzie to nie lada gratka dla fanów Krainy Czarów, którzy będą mogli ją zobaczyć na własne oczy.

Zwiedzający będą mogli spotkać niesamowite postaci na swojej drodze dzięki VR (fot. PRELOADED)
Zwiedzający będą mogli spotkać niesamowite postaci na swojej drodze (fot. PRELOADED)

Bezpłatny przedpremierowy pokaz był pierwszym wydarzeniem w wirtualnej rzeczywistości, jaki zorganizowało muzeum w Londynie. Dostęp do niego mieli zarówno posiadacze headsetów VR, jak i użytkownicy bazujący wyłącznie na systemie Windows lub Android. Pomogła w tym platforma VR Engage.

V&A, podpisując umowę na współpracę z HTV Vive Arts wierzyło, że można stworzyć coś wyjątkowego w tych trudnych dla nas czasach. Tym samym pojawił się pomysł na „przeniesienie” widzów do wirtualnego świata Alicji w Krainie Czarów. Myślę, że można stwierdzić, iż dobór tego filmu nie jest przypadkowy. Będziemy mogli zwiedzić wiele fantastycznych miejsc, jak np. nora Białego Królika, który zresztą będzie towarzyszył zwiedzającym w ich podróży i pomoże rozwiązać liczne zagadki.

Jak stwierdziła Kate Bailey, starsza kuratorka ds. sztuk teatralnych i performance w V&A, która także będzie towarzyszyć zwiedzającym:

Wystawa „Alice: Curiouser and Curiouser” odzwierciedla spuściznę książek o Alicji oraz ich wpływ na twórczość artystyczną na całym świecie. Niesamowite idee i koncepcje zawarte w tych powieściach były źródłem inspiracji dla wielu nowych technologii, od filmu niemego do grafiki komputerowej. Współpraca z HTC VIVE Arts i Preloaded w celu przeniesienia naszej wystawy w nowy wymiar rzeczywistości wirtualnej była niezwykłą przygodą. Niewiarygodna podróż Alicji przez fantastyczne uniwersum staje się możliwa na tej nowej twórczej platformie. Od króliczych nor do luster, od flamingów do jeży, Kraina Czarów aż prosi się o przeniesienie w rzeczywistość wirtualną, a my jesteśmy dumni z naszego pierwszego dzieła VR. Czekamy niecierpliwie na przedpremierowy pokaz wystawy, zanim zaprosimy widzów do świata Alicji w muzeum V&A w przyszłym roku.

Warto też dodać, że za stworzenie całego świata wirtualnego z filmu „Alicja w Krainie Czarów” odpowiedzialna była ilustratorka Kristjana S. Williams do spółki ze studiem PRELOADED, które zajęło się przeniesieniem postaci i miejsc do świata wirtualnego.