allegro aplikacja mobilna
fot. Allegro

Aplikacja Allegro pomoże znaleźć produkt na podstawie zdjęcia

Allegro inwestuje w nową inteligentną wyszukiwarkę wizualną. Dzięki niej, znalezienie pasującego produktu na platformie ma być jeszcze łatwiejsze

Wyszukiwanie obrazem na Allegro

Allegro nieustannie rozwija swoją aplikację mobilną, udoskonalając ją i wzbogacając o nowe funkcje. Dzięki najnowszej z nich, miliony użytkowników platformy będą mogły skorzystać z opcji wyszukiwania obrazem.

Znalazła się ona w jednej z najnowszych aktualizacji aplikacji mobilnej Allegro i jest dostępna zarówno na smartfonach z Androidem, jak i iOS. Wspomniana nowość pozwala użytkownikowi zrobić zdjęcie wybranego produktu, wgrać je do serwisu i uzyskać najbardziej pasujące wizualnie oferty.

Wyszukiwarka wizualna jest w stanie również rozpoznać produkt znajdujący się na zrzucie ekranu w naszej galerii czy też widoczny na reklamie w gazecie bądź telewizji.

Możemy łatwo zidentyfikować usłyszaną w radiu piosenkę czy rosnącą na naszym osiedlu roślinę. Dlaczego miałoby być inaczej z sukienką czy artykułem spożywczym, który zobaczyliśmy na ulicy albo w sklepie? Pomysł na wyszukiwanie zdjęciem wziął się z sytuacji, w której każdy z nas kiedyś był – kto nigdy nie próbował godzinami znaleźć fajną koszulkę czy parę butów, którą wcześniej zobaczył gdzieś na ulicy?

Wojciech Bogdan, Chief Data Officer w Allegro

Wyszukiwanie obrazem wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, ułatwiając użytkownikom znajdowanie wymarzonych produktów bez konieczności wpisywania różnorakich fraz w wyszukiwarkę serwisu. Po przeanalizowaniu zdjęcia, algorytm wyszukuje w obsługiwanych kategoriach serwisu Allegro produkty podobne wizualnie, a następnie wyświetla je użytkownikowi.

Wyszukiwarka wizualna wymagała zupełnie nowej architektury wyszukiwania i technologii uczenia maszynowego. Pod prostotą użytkowania kryje się wyrafinowany system. Spodziewamy się, że nasze narzędzie będzie w stanie zaoferować kupującym bogaty wybór podobnych produktów

Wojciech Bogdan, Chief Data Officer w Allegro

Na ten moment, wyszukiwanie wizualne możliwe jest wyłącznie w części serwisu. Kategorie, w których działa nowa funkcja, to:

  • Moda (wliczając w to kategorie Buty i Odzież sportowa),
  • Zdrowie,
  • Uroda,
  • Produkty spożywcze,
  • Media,
  • Książki,
  • Komiksy,
  • Gry i muzyka,
  • Zabawki,
  • Dom i ogród (znaczna część produktów).

Funkcję znajdziecie wyłącznie w aplikacji mobilnej Allegro, dostępnej do pobrania ze Sklepu Google Play oraz App Store.